October 21, 2021, 12:48 pm

Др.Мехмедовиќ пpeдyпpeдува: Кaj зapaзeнитe co дeлтa cojoт зa 4 пaти e згoлeмeнa пoтpeбaта од интeнзивнo лekyвaњe и киcлоpoднa пoддpшкa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Доктор Злате Мехмедовиќ во разговор за телевизијата Сител предупредува дека кај заразените од делта сојот дури за четири пати е зголемена потребата од интензивно лекување и кислородна поддршка и затоа апелира граѓаните да не мислат дека асимптоматски ќе ја поминат заразата и навреме да побараат лекарска помош.

Дополнителен проблем за црната ковид статистика во земјава според Мехмендовиќ се и невакцинираните.

-И тие се проблем, иако и ова што сега се прави е задоцнето, требаше многу порано уште на почетокот на летото кога алармиравме дека ќе имаме ваква состојба. Сега и тие денес што се вакцинираат и тие утре ќе им треба време да стекнат имунитет, вели Мехмедовиќ.

Latest News

Македонски шуми како центар за пoтkyп на СДCM

Во очи на вториот круг од гласањето на овие избори во кои СДС ќе изгуби катастрофално, морам ЈАВНО да...

More Articles Like This