ДР: НИКОЛОВ: Во Македонија расте бројот на заразени, а секаде во регионот опаѓа

Поврзано

Сијарто со порака до Македонците

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијатро преку статус на Фејсбук и посакува среќа на Македонија...

Во Кичево гласаа 32 зaрaзeни со Koвид-19 и лицa во caмoизoлaцијa, тројца во Македонски Брод

Во Општинската изборна комисија Кичево за гласање на парламентарните избори се пријавиле 35 болни од Ковид-19 и лица во...

Последните часови на peжимот, за политичкиот пpoгон кон Панчевски известени повеќе амбасади

Судијата Владимир Панчевски веројатно беше меѓу првите жртви на режимот, а се започна во 2017-та година кога истражител на...
- Advertisement -

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, истакна дека во Македонија се влошува билансот на здравствените параметри поврзани со епидемијата на корона вирусот.

За еден ден имавме 40 нови заразени од корона и значително зголемување на бројот на активно болни од ковид-19. Деновиве имавме и починати. Бројките се влошуваат секое деноноќие, а доколку се споредиме со држава со приближно ист број на жители како Словенија, имаме навистина лоша бројка со оглед на фактот дека Словенија нема ниту еден ново заболен на изведени 909 тестирања. Дополнително, Словенија е земја која што е непосреден сосед со најголемото европско жариште во Северна Италија. Уште еден податок за споредба, Хрватска и Албанија, земји кои се неколку пати поголеми во население од Македонија, за едно деноноќие имале само по 2 заболени, а кај нас бројката е значително поголема, вкупниот број на заболени кај нас достигна 1.898 лица, а бројот на починати е 111 лица. Притоа, треба да се земе предвид дека Македонија е на самото дно во регионот по тестирања на милион жители, што го засилува стравот дека ниту здравствените власти, ниту јавноста немаат јасна и вистинска епидемиолошка слика врз основа на која може да се превземаат конкретни здравствени чекори. Сите вклучени во борбата со епидемијата и здравствените власти, мора да ја остават политиката зад себе и да не подлегнуваат под притисоци или диктати на Заев и Венко Филипче. Треба соодветно да реагираат на загрижувачката состојба во која се наоѓаме. Тоа подразбира зголемување бројот на тестови, тестирање на ризичните групи и масовен скрининг. Никој не може да ги стави здравјето и животот на граѓаните во залог за нечија политичка кариера – истакна Николов.

Latest News

Нecрeќa на Петровден: Пoврeдeни осум деца откако пyкнaл носачот на рингишпилот

Синоќа околу 20:30 часот за време на панаѓур кој бил организиран по повод верскиот празник Петровден, во село Колут...

Сијарто со порака до Македонците

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијатро преку статус на Фејсбук и посакува среќа на Македонија во пресрет на изборите кои...

Во Кичево гласаа 32 зaрaзeни со Koвид-19 и лицa во caмoизoлaцијa, тројца во Македонски Брод

Во Општинската изборна комисија Кичево за гласање на парламентарните избори се пријавиле 35 болни од Ковид-19 и лица во самоизолација, во општина Македонски Брод...

Последните часови на peжимот, за политичкиот пpoгон кон Панчевски известени повеќе амбасади

Судијата Владимир Панчевски веројатно беше меѓу првите жртви на режимот, а се започна во 2017-та година кога истражител на СЈО го украде клучот од...

Мајката на Пино нeзaдoвoлнa од пpeсудeнaтa кaзнa од 19 години – Eве што бара за Ангела

Мајката на убиениот Пино Секондо, Маја Трпковска, смета дека пресудената затвроска казна од 19 години за соизвршителката Ангела Ѓорѓиевска е премала. 19 години!!! Живот земен на...

More Articles Like This