ДСЗИ не може да ги пронајде сите лица што треба да бидат во самоизолација, ситуацијата е надвор од контрола

Поврзано

Преговорите на Заев и Ахмети заглавија кај Зибери

Тимовите се фокусирани на премиерската позиција, а во останатите точки не се очекуваат проблеми, пренесува Сител. СДСМ и ДУИ се...

Народно предание, на Св. Пантелејмон штрковите заминуваат на југ

Во прилепско Кривогаштани, според неофицијалната процена на жителите, има 50-тина штркови. Според традицијата, штрковите заминуваат во потоплите краишта на...

(Фото) Се припрема терен за ypивање на Универзална-се сечат околните дрвја

Се сечат елки стари 50 години во централното градско подрачје, конкретно пред Универзалната сала. Граѓаните кои тука живеат велат дека...
- Advertisement -

Ќе се објавува список на имиња на оние што треба да бидат во самоизолација, и тоа ќе се случи многу скоро – најави министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Ова ќе биде алтернативно решение бидејќи Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) не може да постигне и не може да ги пронајде сите лица што треба да бидат во самоизолација. Причините за ова се и тоа што голем дел од луѓето даваат погрешни адреси, погрешни телефони и инспекторите од ДСЗИ не може да ги пронајдат за да им ги врачат решенијата за самоизолација.

На помош викнавме и вработени во Собранието во правната служба, за да помогнат во изготвувањето на решенијата и во нивно делење, бидејќи инспекторите од ДСЗИ не можеа да постигнат да го направат тоа – рече Филипче.

Тој додаде дека се размислува за алтернативна правна форма како да се поделат овие решенија.

Една од опциите, и тоа многу брзо ќе го расчистиме според Законот за управна постапка, да биде јавно објавен список на лица коишто треба да бидат во самоизолација, бидејќи навистина многу време се губи и се загрозува јавното здравје посебно од лица кои не сакаат да излезат во пресрет и да соработуваат со епидемиолозите и со ДСЗИ – рече Филипче.

Latest News

Преговорите на Заев и Ахмети заглавија кај Зибери

Тимовите се фокусирани на премиерската позиција, а во останатите точки не се очекуваат проблеми, пренесува Сител. СДСМ и ДУИ се...

(Фото) Геолошко чудо сред пустина

Висорамнината Најд, е една од најистакнатите природни зданија на Саудиска Арабија, а на неа се наоѓа драматичната атракција “Крајот на светот”- Jeбел Фихрајн. Станува збор...

Народно предание, на Св. Пантелејмон штрковите заминуваат на југ

Во прилепско Кривогаштани, според неофицијалната процена на жителите, има 50-тина штркови. Според традицијата, штрковите заминуваат во потоплите краишта на празникот „Свети Пантелејмон“, на 9...

Од утре нoв тoплoтeн бpaн

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава...

(Фото) Се припрема терен за ypивање на Универзална-се сечат околните дрвја

Се сечат елки стари 50 години во централното градско подрачје, конкретно пред Универзалната сала. Граѓаните кои тука живеат велат дека елките со години го краселе...

More Articles Like This