ДУИ НЕ ДАВА „РАМКОВНИТЕ“ ДА ГО ЧИСТАТ ЃУБРЕТО: Никој не сака да го чисти ѓубрето на Клиника – од ДУИ немаат намера да изигруваат чираци

Поврзано

Мицкоски до Заев: Не може да зборувате за иднината, а не го вадите од уста Никола Груевски

СДСМ живее во паралелен свет каде што единствено нешто што ги интересира е Никола Груевски, а не реалноста...

Мицкоски: Згрозен сум што понудата на власта се сведе на аудио разговори

„Јас навистина сум вчудоневиден како вака господинот Зоран Заев со леснотија го кажува ова. Бидејќи јас би ја лоцирал...

Мицкоски: Не сме исти со СДСМ колку и да се трудат да стават знак на равенство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Македонската телевизија кажа дека...

Идејата на високи претставници на СДСМ ѓубрето од скопскиот Клинички центар да го чистат вработените во владата според Рамковниот договор е одбиена од ДУИ.


Откако Клиничкиот центар се заглави во ужасен смет а Заедничките служби кои ги води функционер на ДУИ Шкодране Дарлишта нема кадар и пари да плати за чистење на главната македонска болница владата предложила “рамковните” да го исчистат ѓубрето.

Идејата е вработените кои со години земаат плата а не одат на работа да бидат ангажирани за да се реши проблемот со ѓубрето.
Според планот во акцијата требало да бидат ангажирани само лица со пониско ниво на образование и такви што веќе одбиле една понуда за прераслределба на работни места каде што не би седеле дома туку би работеле нешто.
Оваа идеја на претатавници на СДСМ била одбиена од највисоки членови на ДУИ во Владата кои рекле дека Албанците не се “ѓубраџии”, тврдат извори во скопското крило на партијата.
ДУИ во исто време размислува дали да го смени својот кадар во Заедничките служби на Клиничкиот центар, Шкодране Идризи која со мала пауза како пратеник е долгогодишен директор на оваа институција која е главен виновник за срамот на “Државна болница”.

Актуелно

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Мицкоски: Новите инвестициите на власта се истите како оние лажни ветувања за носењето на ФБ и Гугл

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашната дебата на МТВ зборуваше дека откако ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта во државата одноsно по 15...

Мицкоски: Ќе го намалиме ДДВ-то во хотелиерството и угостителството од 18 на 10%

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот ТВ дуел со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на МТВ изјави дека во следните 4 години граѓаните...

Повеќе вести