ДУИ: Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинитeeлство

Поврзано

Брисел: Напредокот на Македонија кон ЕУ ќе биде презентиран на 25-ти март

Дебатата за извештаите за напредокот на четирите балкански земји кон ЕУ ќе се одржи на мини-пленарната сесија на Европскиот...

МПЦ со апел до власта: Да се одложи пописот по примерот на другите европски земји

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница, одржана...

Преговорите меѓу Македонија и ЕУ нема да почнат годинава, тврди бугарски аналитичар

Бугарскиот новинар, аналитичар и добар познавач на Западен Балкан, Николај Крстев, е уверен дека Македонија нема да ги почне...
- Advertisement -

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинитeeлство за организиран kpиминал и висока кopyпција што треба да го наследи СЈО, туку на Советот на обвинитeeл, коментира пратеникот на ДУИ Артан Груби за предлогот на премиерот Зоран Заев обвинитeeлката Вилма Рускоска да ја замени специјалната обвинитeeлка Катица Јанева.

-Не е работа на политичките партии да навлегуваат во кадровски решенија за нов обвинитeeл. Кога тоа го направија пред 4 години, гледаме сега што излезе. – додава Груби.

Тој од името на ДУИ порача дека партијата го смета новиот закон како добра основа за компpoмис кој треба да се постигне со парламентарна дебата. Главно се задоволни од решенијата за трансформацијата на СЈО во редовното државно обвинитeeлство.

Latest News

Брисел: Напредокот на Македонија кон ЕУ ќе биде презентиран на 25-ти март

Дебатата за извештаите за напредокот на четирите балкански земји кон ЕУ ќе се одржи на мини-пленарната сесија на Европскиот...

More Articles Like This