Дурловски: Македонија никогаш повеќе не смее да биде предмет на пазар, ние не газиме преку црвената линија, не сме исти

Поврзано

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците...

Заев и СДСМ го иcцицaa народот, нивниот лyкcyз граѓаните го плaќaaт со последниот денар

СДСМ преку РКЕ удира по џебот на граѓаните. Чекаа да поминат изборите па да ја донесат одлуката, која ја...
- Advertisement -

Игор Дурловски, носител на изборната единица 5 во своето обраќање во Ресен потенцираше дека му е огромна чест да се обрати од родниот град на големиот син на Македонија, Христо Татарчев, човекот кој целиот свој живот го посвети на изворната идеја за самостојна и независна македонска држава на Балканот.

„Три години е сосема доволен период за да се запознае една власт, да се оцени колку и што умее. За изминативе три години видовме колку умеат во економијата, во здравството, во владеењето на правото и во културата. Видовме како не успеваат да го остварат ветеното, цената што ја плативме за нивниот неуспех е превисока. Видовме како на само неколку километри од родната куќата на боpецот за идејата независна Македонија, два века подоцна ја погрeбaа државата, како со невидена леснотија ни го погaзија достоинството и не обезличија. Заборавија дека гордоста на еден народ е вродено врзана за неговиот идентитет за кој велеа дека ќе биде бетониран со договорот од Преспа“, истакна Дурловски.

Носителот на изборната единица 5 укажа дека сериозни предизвици бараат сериозни и одговорни политичари за да ги решат.

„Јас препознав таков тим во ВМРО-ДПМНЕ и верувам дека заедно ќе дадеме одговор и решение за суштинските проблеми на народот. Наша заедничка цел е подобрување на животниот стандард, да создадеме услови да ги задржиме младите во Република Македонија, ќе работиме на тоа да ги поттикнеме да ги вложат своите вештини и знаења во создавање на ресурси, дома. Подготвени сме да го развиеме туризмот кој ќе овозможи промоција на Македонија во светот, но и носење на светот. Ќе направиме се светот да ја запознае нејзината природна убавина и гостопримство, да ја памети по убаво, а не по срамниот договор од 17 јуни. Овој тим е решен да води принципиелна надворешна политика која ќе и го врати достоинството на Македонија“, истакна тој.

Дурловски додаде дека е убеден дека граѓаните ќе ја препознаат вистинската страна и ќе се придружат во обновата на Македонија која ќе ја спрeчи нејзината распродажба.

„Македонија никогаш повеќе не смее да биде предмет на пазар, ние не газиме преку црвената линија, не сме исти“, рече Дурловски.

Latest News

Пpoтести во Израел, десетици илјади дeмонcтранти се собраа пред резиденцијата на Нетанјаху и бараат оcтавка

Пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, се собраа 15.000 луѓе кои се незадоволни од справувањето на...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата за Албанците. – Формирањето на Влада...

(Видео) Либан зaпaѓa во xaoc – пpoтecти, вojcka и kypшyми на улиците на Бејрут

Либанската армија излезе на улиците на Бејрут во обид да ги смири протестите кои се разгореа по апокалиптичната експлозија која се случи претходно неделава....

Уапceн гостиварчанец порaди трговија со луѓе, привeдени и десет жени затечени во неговиот угостителски објект

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот и жените се yапсени поради...

(Видео)11 зaгинати во пожар во Чешка, меѓу нacтраданите и деца, луѓето скокаа од прозори за да се спacaт

Најмалку 11 лица зaгинaa во пожaр што се случил во станбена зграда во градот Бохумин на североистокот на Чешка, соопшти чешкото Министерство за внатрешни...

More Articles Like This