Дур Шилегов си игра мајтап со Скопјани, Белград добива метро

Поврзано

Царува kpиминал и перење пари во Албанија,се вели во годишниот извештај на Стејт департментот

Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари...

Нов силен зeмјотрес од 5,2 степени регистриран во Грција

Нов силен земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска Грција, а според тамошните медиуми,...

Се бара целосно зaтварање на Србија поради алapмантните бројки на зaразени со ковид-19

Заврши седницата на Кризниот штаб за борба против коронавирусот во Србија. „Медицинскиот дел предложи максимално да се спречи можноста за...
- Advertisement -

Министерот за финансии на Србија, Синиша Мали, денес соопшти дека изградбата на првата линија на белградското метро од Железник до Миријево ќе започне на крајот на годината.

По потпишувањето на заедничкиот меморандум за изградба на белградското метро меѓу Владата на Србија, градот Белград, кинеската компанија „Пауер Чајна“ и француските компании Алстом и Егис Рејл, Мали рече дека договорот ги дефинира правата и обврските на француски и кинески компании во изградбата на метрото.

Министерот Мали денес објави дека кон крајот на годината ќе започне изградбата на првата линија на белградското метро од Железник до Миријево.

Денес е голем ден за сите нас. Направивме голем чекор кон остварување на овој децениски сон. Започнуваме со изградба на првата линија на белградското метро. Две француски компании ќе работат на изградба на далноводи и даваат композиции, а кинеските партнери ќе изведуваат градежни работи. Сè спаѓа во еден комплициран мозаик, но ние ќе успееме да го реализираме овој одличен проект – рече Синиша Мали.

Министерот потсети и како најгрдиот дел од градот стана Белград на вода, што е најголемото градилиште во Европа.

Нашата економија е стабилна, работиме на нови проекти кои повторно ја лансираат нашата економија. Таков беше Белград на вода, таков ќе биде и метрото – вели министерот.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This