Д-р Пановски: Фacцинaнтни ce peзyлтaтитe нa тиe штo ja пpимиja пpвaтa дoзa oд вakцинaтa нa Фajзep

Поврзано

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

(Видео) „Oдимe нa EП“: Пoглeднeтe гo cпoтoт нa нaвивaчкaтa химнa нa нaшaтa фyдбaлcкa peпpeзeнтaциja

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го објави официјалниот спот на навивачката химна „Одиме на Европско првенство!“  на нашата фудбалска...
- Advertisement -

Д-р Никола Пановски смета дека полицискиот час ќе го намали бројот на новозаразени, но и дека оваа мерка ќе го одложи само проблемот.

– Ќе видиме дали со оваа мерка ќе издржат болниците, мислам дека полицискиот час е доволен  во смисла да се спаси економијата. Не гледам што ќе се случи ако полицискиот час е од 17 часот. Комплетно затворање три дена ќе наиде на голем отпор кај населението. Голем отпор кај населението ќе дојде доколку се воведе целосен карантин односно како изминатиот период кога имавме тридневно заклучување. Во одредени земји е јасно зошто се става карантин, како пример во Германија каде е во тек вакцинацијата. Таму по два месеци ќе имаат имунизирани луѓе, а вирусот нема да се прошири. Кај нас само ќе се намали бројот на заразени  и ќе го одложиме проблемот, бидејќи во овие моменти далеку сме од имунизација  – вели Пановски за ТВ 24.

Тоj изјави дека резултатите по примањето на вакцината Фајзер се фасцинантни.

– Вакциниран сум со „Фајзер“, и моите колеги се вакцинирани со таа вакцина. Фасцинантни се резултатите на тие што ја примија првата доза. Антителата се многу високи, втори податоци кои ќе ги ставам на ранг листата е „Спутник“. По 21 ден, на стотици вакцинирани антителата беа многу високи, со антитела над 100 – вели Пановски.

Latest News

Мајка пpиjaвилa вo пoлициja – oд дoмoт ce oддaлeчил нejзиниoт cин

Во текот на вчерашниот ден мајка од Куманово пријавила дека од домот се оддалечил нејзиниот син. Во СВР Куманово С.С.(55)...

More Articles Like This