December 8, 2021, 4:59 am

Д-р Стојановиќ: Лyѓeтo миcлaт дeкa имaaт cтoмaчен виpyc, a вcyшнocт ce koвид-пoзитивни

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Д -р Александар Стојановиќ, директор на српскиот здравствени дом д -р Милутин Ивковиќ, утрово во изјава за телевизија Прва рече дека многу пациенти кои се жалат на болки во стомакот се всушност луѓе позитивни на Ковид-19.

– Вирусот повторно мутираше. Луѓето кои доаѓаа од летни одмори во текот на јули, август и септември, главно од Црна Гора, имаа проблеми со стомачни проблеми, рече тој, додавајќи дека во последните 10 дена, многумина од нив го контактирале својот матичен лекар поради  стомачни проблеми и дехидрација, за подоцна да се покаже дека се позитивни на коронавирус, вели српскиот лекар. Тој потенцираше дека 90 отсто од нив се невакцинирани граѓани.

– Што се однесува до смртноста, 95 отсто умираат невакцинирани. Ковид повторно ја покажува својата страна, ние се вртиме околу бројката од 7.000 заразени луѓе, со просек од 50 мртви луѓе дневно и полни болници. Здравствениот систем е преоптоварен, а редиците се формираат веќе во седум часот наутро – рече тој, посочувајќи на проблемот со вакцинирање на лица помлади од 32 години, кој изнесува само 18 проценти.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This