October 28, 2021, 7:01 am

Д-р Јовчески до Заев: Покажете повеќе почит за нашите херои и прekинете со понижyвaњето на нашите прeдци

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Д-р Борче Јовчески, кандидат за градоначалник на Прилеп, јавно му се обрати на премиерот Зоран Заев.

Неговото обраќање, прочитајте го во продолжение

„Господине Премиер,

Ве молам покажете повеќе почит за нашите херои во народно-ослободителната војна и прекинете со понижувањето на нашите предци.

Прилеп е град херој токму затоа што нашите партизани, заедно со кумановските, први го запалија факелот на слободата во борбата против бугарскиот фашистички окупатор. Нашите дедовци беа храбри родољуби и антифашисти, а ние сме горди на нивната саможртва и подвиг.

На 11-ти Октомври повелете во Прилеп да се поклониме пред споменикот Могила на непобедените, за сами да се уверите колку народот си ја почитува и цени својата историја и прилепските херои кои загинаа за Македонија“.

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...

More Articles Like This