December 4, 2020, 4:00 pm

Д У И со пpeдлог за онлajн Собpaние: Да ce пpeцизира зборот „приcyство“ на пратениците

Поврзано

Дpaмa во Koвид-центapoт во Cкопje: Пaциeнт бил агpecивен кон пepcоналот, интepвенирала полициjaта

На 03.12.2020 во СВР Скопје од обезбедувањето на Комплекс клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека во ковид-центарот едно лице...

3aeв: Пocветени cмe cилнo нa евpoпската aгeндa

Определеноста кон значителен напредок на стратешки важните проекти за државава, како што се следната фаза на патното регионално поврзување...

Еве кои гpaѓани ќе се вakцинираат први пpoтив Koвид 19

Приоритет во вакцинирањето против Ковид-19 ќе имаат сите здравствени работници од ковид центрите и оние коишто работат со заболени...
- Advertisement -

Демократската унија за интеграција предлага седниците на Собранието да се одржуваат и онлајн.

ДУИ смета дека Собранието треба да ја разгледа можноста за изменување и дополнување на Деловникот во смисла на специфицирање, што всушност се подразбира под зборот присуство на пратеници, без разлика дали е тоа физичко присуство или онлајн.

ДУИ бара солидни причини од опозициските партии да го разгледуваат овој предлог со цел да се заштити здравјето на пратениците и администрацијата, а исто времено да не се блокираат важните процеси за Република Македонија. Во сегашната регулатива на Собранието стои реченицата „присуство“ ДУИ сака да се прецизира дека присуството на пратениците во Собранието може да биде физичко или онлајн. Не смееме да дозволиме малтретирање на пратеници кои моментално се погодени од ковид-19, да не ги натераме преку посебен третман да доаѓаат на седници и потоа да ги загрозуваме сите други. ДУИ не сака Собранието да дојде во ситуација да блокира важни процеси. Демократската унија за интеграција бара опозицијата да ја земе предвид компаративната анализа на состојбата во регионот и пошироко во ваква ситуација со ковид-19, потсетувајќи дека Владата веќе започна да ги одржува своите седници преку интернет, порачува ДУИ во соопштение.

Latest News

Телoxpaнителот на Милошевиќ за првпат открива: Глигоров и Милошевиќ договараа Македонија да ocтане во Југославија и тогаш се случи атeнтатот

Горан Пајиќ, поранешниот телохранител на Слободан Милошевиќ изнесе податок за плановите Македонија да остане во составот на Југославија, а...

Дpaмa во Koвид-центapoт во Cкопje: Пaциeнт бил агpecивен кон пepcоналот, интepвенирала полициjaта

На 03.12.2020 во СВР Скопје од обезбедувањето на Комплекс клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека во ковид-центарот едно лице го нарушува јавниот ред и...

3aeв: Пocветени cмe cилнo нa евpoпската aгeндa

Определеноста кон значителен напредок на стратешки важните проекти за државава, како што се следната фаза на патното регионално поврзување во рамките на проектот Коридор...

Тешка сообраќаjна несреќа на патот Струмица – Ново село

Вкупно пет лица се повредени во сообраќајна несреќа која се случи денеска околу 13:50 на патниот правец Струмица-Ново Село, во близина на крстосницата кон...

Еве кои гpaѓани ќе се вakцинираат први пpoтив Koвид 19

Приоритет во вакцинирањето против Ковид-19 ќе имаат сите здравствени работници од ковид центрите и оние коишто работат со заболени или сомнителни пациенти, рече на...

More Articles Like This