October 29, 2020, 1:00 pm

Дaнcки експepт: Шведска ja пoбeди епидемиjaта на Koвид-19

Поврзано

Kopoната се врати во Кина

Во Кина се потврдени 47 нови случаи на Ковид-19, што е најголем број за повеќе од два месеци, објави...

По Германија и Франција пpoгласи едномесечен кapaнтин

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Kpитичнo во Италија: Пoчитyвaњe нa мepкитe или кapaнтин

Во последните 24 часа во Италија се евидентирани повеќе од 25 илјади новоинфицирани со коронавирус, а тестирани се 198...
- Advertisement -

Еден од водечките дански епидемиолози, Ким Снепен, проценува дека епидемијата на корона вирус во Шведска веројатно е сузбиена, иако имунитетот на населението сè уште е под 60 проценти.

Постојат индиции дека Швеѓаните се здобиле со ниво на имунитет на болеста, што заедно со другите мерки е доволно за да се сузбие инфекцијата – изјави Снепен, професор на Институтот „Нилс Бор“ во Копенхаген, за „Политикен“.

Минатата недела Шведска дневно регистрираше по 23 случаи на заразени со корона вирус на милион луѓе, во споредба со 61 случај во Данска.

Снепен сепак, признава дека Шведска има многу повисока стапка на смртност отколку Данска, со оглед на тоа што во Шведска починале речиси 5.900 луѓе, додека таа нројка во Данска е 635.

Тоа е цената што ја платија, но позитивната страна е што можеби сега завршија со епидемијата – истакнува Снепен.

Шведска, чиј пристап кон епидемијата беше без воведување карантини со цел да се постигне „имунитет на стадо“ предизвика сериозни критики од медицински експерти и политичари, има нешто повеќе од 88.000 потврдени случаи на корона вирус. Во истовреме Данска има околу 29.000 потврдени случаи на Ковид-19, но сега бележи зголемување на бројот на заболени.

Сепак, други епидемиолози предупредуваат дека не може да се исклучи ризикот од повторно зголемување на бројот на заразени во Шведска.

Latest News

Тамара Тодевска донесе одлука: Македонската химна ќе ја истетовиpa на себе, 3а повеќе да не ја боли што ја „мpaзат“ без причина

Македонската пејачка Тамара Тодевска пред камерите за естрадниот магазин Бекстејџ зборуваше за се она што и се случува на...

Kopoната се врати во Кина

Во Кина се потврдени 47 нови случаи на Ковид-19, што е најголем број за повеќе од два месеци, објави националното здравствено тело. Од новите случаи,...

Не се тестираше, а доби позитивен тecт… И мојот сосед исто: Приказни кои кружат по социјалните мрежи за Koвид-19

Што стои зад приказните за Ковид-19 што кружат на социјалните мрежи?! На социјалните мрежи во Хрватска се шират приказни дека луѓето добиваат позитивен резултат без...

Македонија ќе го иcтpaжува штeтнoтo влиjaние на 5 Г мpeжата

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието на 5Г мрежата...

Teшкa cooбpaќajкa вo Скопје: Дpжaвjaнин нa Косово ce здoбил co тeшки пoвpeди

Во сообраќајка во Скопје, повреден бил државјанин на Косово кој со тешки телесни повреди бил префрлен во болница. Според пријавеното, вчера во 08.35 часот било...

More Articles Like This