January 24, 2021, 9:31 am

Дa ce обeдиниme ceга – 3a Maкедонија

Поврзано

Диpeкторот на статистика со зakaна за граѓаните: Пpвиoт што ќе лaжe или бojкотиpa ќе добие kpивична приjaва

„Пред нас е сега огромна обврска да покажеме дека имаме капацитет да спроведен статистичка, а не политичка операција. Доминира...

ЕУ го пpekоpи Xapaдинaj: Ce појави повик за пakт меѓу Србија, Грција, Maкедонија и Црна Гopa како одговop на Голема Албaниja

Политичките лидери на Западен Балкан да промовираат соработка, бараат од Европската Комисија(ЕК). ЕК изрази несогласување со поранешниот косовски премиер Рамуш...

Oвa e дневниот билaнc: Peгистpиpaни 347 нови cлyчaи, пoчинaлe 11 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи...
- Advertisement -

Почитувани и сакани мои Македонци: домашните анационални елементи(субјекти) и иностраните недобронамерници, под плаштот на наводните “евроинтеграции“ погазија се што е македонско и не понижија. Нас Македонците и нашата Македонија. Доживеавме премиер на влада да се залага за туѓи, бугарски, интереси, и да ја навредува светлата НОБ/НОВ и антифашистичката борба на македонските партизани и граѓани, против фашисти и окупатори, како што беа, германската и бугарската окупаторска војска. Тие две завојувачки и окупаторски војски беа војски на режимите во Германија и Бугарија. Факт кој не може да го побие никој – здравиот и нездравиот разум, вклучително и “искусниот“ политичар и ноторен непознавач на историјата, настаните, личностите во контекстот Прва балканска војна, Прва светска војна и Втора светска војна. Тоа беа три војни во кои бугарската војска ТРИ ПАТИ ја окупираше Македонија. Секојпат таа окупаторска војска поробуваше и окупираше македонска земја и народ. И затвораше, измачуваше, ѕверски убиваше македонски синови и ќерки.

Ги паметиме ѕверските убиства на Ваташките младинци, колежот на невино население во село Јаболчиште, ѕверското убиство на Мучето во Струмица и многу други. Тоа се големи рани на македонските мајки и бол-непробол на македонските татковци за изгубените животи на своите деца. Тоа боли и денес и ќе боли за секогаш.

Да, можно е да сме добри соседи со Бугарија и бугарскиот народ. Ама, првин, како што доликува на модерни и цивилизирани политичари и државници, бугарските државници, ќе се поклонат пред паметниците на жртвите од нивната окупаторска војска од минатото, ќе се извинат и ние ќе простиме. Нема да заборавиме, ама во интерес на добрососедството и иднината, ќе простиме.
Дотогаш: Смрт на фашизмот, слобода на народот.

Сотир Костов

Latest News

Рускиот вицепремиер тврди дека ковид пасошите нема да има

Воведувањето единствен меѓународен сертификат за вакцинација против вирусот корона за патување во други земји е малку веројатно, бидејќи е...

More Articles Like This