October 1, 2020, 9:05 am

Дeмoнcтpaнти oштeтиja пyнkт нa ЕBH во Тeтово

Поврзано

Носете маски, полицијата казнува: Регистрирани 890 прекршоци за 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие (30.09/01.10.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична...

Барањата за отказ на сестри од Инфективна ДОКАЗ ДЕКА НЕШТО НЕ Е ВО РЕД СО ЗДРАВСТВОТО во Македонија

– Објавите на социјалните мрежи дека три медицински сестри од Клиниката за инфективни болести, меѓу кои и главната сестра,...

Заев за Каракачанов: Тој ми е пријател и тој премногу ја сака Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар, говорејќи за пpоблемот со Бугарија, рече дека вицепремиерот на...
- Advertisement -

Секторот за внатрешни работи во Тетово го потврди нападот врз пунктот на ЕВН. Група од десетици лица по протестот во Тетово, врз наплатниот пункт на улица Илинден, фрлаа со предмети и ги скршија прозорците на зградата. Самиот протест беше мирен и заврши без инциденти.

„Немаше никакви проблеми или ексцеси, освен што можеме да споменеме мал инцидент што се случи на улицата Илинден кај наплатниот пункт на ЕВН, каде беа искршени прозорците на пунктот. Извршен е увид на местото на настанот и во тек е решавање на случајот“, рече Фатмир Реџепи – портпарол на СВР Тетово.

Организацискиот совет на протестот против зголемувањето на цените на електричната енергија се огради од инцидентот. Тие повикуваат на мирни протести, а не на насилство. Доколку не се исполнат нивните барања, демонстрантите велат дека ќе го отворат патот за радикални активности.

„Секој инцидент што се случил надвор од периметарот на плоштадот не е наша одговорност. Ние не ги охрабруваме и сметаме дека треба да му се даде шанса на мирот. Овие сигнали испратени од секој што употребил насилство против објектите на ЕВН треба да послужи како предупредување до надлежните за да го сфатат сериозно ова, да не дојде работата да се повлечеме од нашите барања и да го отвориме патот за таква радикализација“, изјави Аријанит Џафери, организациониот совет на протестот.

Следниот протест се очекува да се одржи во четврток, кога по улиците на градот ќе се маршира и ќе бидат блокирани некои улици.

Latest News

Почна новата учебна година

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со...

Носете маски, полицијата казнува: Регистрирани 890 прекршоци за 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие (30.09/01.10.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се...

Барањата за отказ на сестри од Инфективна ДОКАЗ ДЕКА НЕШТО НЕ Е ВО РЕД СО ЗДРАВСТВОТО во Македонија

– Објавите на социјалните мрежи дека три медицински сестри од Клиниката за инфективни болести, меѓу кои и главната сестра, поднеле барања за откази поради...

Грозданов: СДС-овски медиумски сперматоитодомани

Зборот Сперматоитодомани го има измислено Зоки Черне. За декодирање за жал го нема ни во Речник, ама добар е за размислување. Вака новинарот и...

(Фото) Сообраќајка кај ЕУ Инфо Центар, блокиран сообраќајот

Утрово, на крстосницата пред ЕУ Инфо центар, се случи сообраќајна несреќа, во која возило удрило во жардиниерата. Сѐ уште не се знае дали има жртви...

More Articles Like This