January 22, 2021, 4:50 am

Дeмaнт од Bлaдaтa дека историските читанки ќе се менуваат по желба на Бугарија

Поврзано

(Видео) Миленко pacпали: Cyштината на пpoблемот со Бугарија е што тие нeмaaт свoj идeнтитeт

Новинарот Миленко Неделковски во своето гостување во Инфомакс истакна дека суштината на проблемот со Бугарија е тоа што Бугарите...

Бугарскиот Црн лебед ќе ја освојува Европа

Првиот дрон изграден од бугарскиот стартап Дронамикс ќе биде готов за неколку месеци. Ова го изјави за БГНЕС извршниот...

(Во живо) Инаугурацијата на претседателот на САД Џозеф Бајден

Во Вашингтон под силни мерки на обезбедување и без присутни граѓани во тек е церемонијата на инаугурација на новиот...
- Advertisement -

Владата на Република Северна Македонија најостро го демантира написот објавен на вашиот портал со наслов „Заев потврди: Промена на историјата на Македонија во учeбниците по желба на Бугарија”.

Насловот е лажна вест, изведен со целосно погрешно толкување и извртување на изјавата на Премиерот Зоран Заев дадена денеска во Неготино. Ако ја пренесовте изјавата во целост, ќе станеше јасно дека тој зборува за динамиката со која се спроведува реализацијата на постигнатите решенија на Комисијата за историски и образовни прашања меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија.

Во таа насока, според решенијата на оваа независна експертска група, во учебниците на двете земји ќе се спроведат заклучоците на независните експерти историчари од Комисијата кои се однесуваат на заедничката историја. Доследно на политиките за транспарентност на оваа влада, Премиерот Заев најави дека ќе бидат објавени записниците од Комисијата и јавноста ќе има увид.

Latest News

Миленко за Мериот: Who the f()ck are you?

Долго време пред избори мојата стратегија за последните избори беше да победи ВМРО-ДПМНЕ, прво нека победи вели Миленко Неделковски...

More Articles Like This