Дeнec пpoтecт нa peвoлтиpaни житeли нa нaceлбaтa Даме Груев во Ѓорче Петров – Имeтo нa нaceлбaтa e избpишaнo oд cитe нивни дoкyмeнти

Поврзано

- Advertisement -

Денес, недела (16.05.2021) во 11 часот жителите на населбата Даме Груев во Ѓорче Петров ќе организираат протест на Ул. Лука Геров кај раскрсницата до основното училиште Страшо Пинџур.

Причината за организирање на протестот е бришењето на името на населбата од сите институции и документи (лични карти, пасоши).

Станува збор за сложен проблем кој им создава доста проблеми и не ја прикажува вистинската слика за местото на кое живееат овие луѓе.

Со овој протест ќе побараат општината Ѓорче Петров да одговори на нивните писмени барања и во координација со другите институции да најдат решение на овој проблем.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Кристијан Ериксен е успешно опepиран, се очекува во петок да ја нaпyшти бoлницaта

Кристијан Ериксен беше успешно опериран, објави „Марка“. Следниот петок се очекува да биде пуштен од болница. Тој има вградено...

More Articles Like This