Дpаcтичен пaд на цената на нaфтата – Следува уште поголемо поевтинување на гоpивата

Поврзано

Безос пpoдaдe милион aкции на Амазон за 3,1 милијарда долари

Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1...

Нафтената компанија БП, ќе инвестира во зелена енергија

БП планира да преполови со производството на нафта и гас и да инвестира милијарди во чиста енергија Копманијата, која се...

Ckaндалозно зголемување на цената на струјата, интересот на компаниите пред оној на граѓаните

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за покачување на цената на електричната енергија е скандалозна, а уште поскандалозен...
- Advertisement -

Драстичен пад на цените на нафтата се забележани од јануари, таа според анализите паднала за 25% во споредба со јануари 2020-та година.

Нафтата во моментов е на најниско ниво во цените од декември 2018-та.Ваквиот епилог се должи на корона вирусот, кој се појави во Кина, која пак е најголемиот увозник на нафта во Светот.

Според новите податоци, барел американска лесна нафта во моментов се продава за нешто помалку од 49 долари, што е најниско ниво од ланскиот Божик.

Проценките се дека цените на горивата допрва ќе паѓаат.

Овој тренд нормално се случува и во нашата земја, каде во низа изминативе неколку недели поевтинуваат бензинот и нафтата, така што со последната одлука бензинот се намали за 0,5 денари, а нафтата за 1 денар и сега чинат 65,5 денари/ лидат еуросупер 95 односно 57,50 денари еуродизел.

Доколку овој тренд продолжи од понеделник реално е да очекуваме нов пад на цената на горивата во Македонија.

Latest News

„Тези дyпka нe е дyпka“ – од СДСМ сега велат дека сепак нe постигнале договор со ДУИ

Преговорите за формирање на ново владино мнозинство се претворија во вистинска kakaфoниja, откако и денес, по трет пат се...

За него нема kpиза: Богатството на Марк Закерберг се зголеми на 100 милијарди долари

Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, порасна на 100 милијарди американски долари откако социјалната мрежа започна нова услуга за кратки видеа, пренесува BBC. Завчера,...

(Видео) Пpoтест во Горно Лисиче – „Стоп за сообраќајното лудило“

Жителите на Горно Лисиче, peволтирaни, денес излегоа на пpoтест поради игнoрaнтскиот однос на властите кон проблeмите со кои се соочуваат. Локалната власт во Аеродром,...

Интерпол со тим експерти ќе учествува во истpaгата за кaтacтрофалната ekcплозија во Бејрут

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во иcтрагата за kaтастрофалната eксплозија во пристаништето. – На барање на...

(Видео) Први снимки од силниот земјотрес во Алжир

Зeмјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погoди источниот дел на Алжир, во кој нема поврeдени или зaгинати, објави Службата за...

More Articles Like This