November 28, 2021, 6:52 pm

Дpaматично и ужacно: Се oгласи Меркел за состојбата во Авганистан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги нарече најновите случувања во Авганистан „горчливи, драматични и ужасни“.

Меркел рече дека „неверојатната брзина“ со која Талибанците ја освоија земјата беше особено тешка за „милиони Авганистанци кои поддржуваа полиберално општество и кои сметаа на западните земји кога станува збор за демократија, образование, права на жените“, пренесе АП.

Германската канцеларка посочи дека најновите случувања, исто така, донесоа горчина кај „Германија и другите сојузници кои 20 години се бореа против тероризмот предводен од САД и НАТО во Авганистан, по терористичките напади во Њујорк на 11 септември 2001 година“.

Latest News

Еве од што зависи оставkaта на Заев

Премиерот Заев без конкретен одговор дали во овој момент ќе се повлече од премиерската функција или пак ќе го...

More Articles Like This