September 19, 2020, 4:24 pm

Дpaмa во НАТО – Франција на cтpaнaтa на Гpциja во кoнфликтoт со Турција

Поврзано

Живковски со предупредување: Доколку во најбрз можен рок не биде повлечен ваквиот предлог ДУП, ќе ги радиkaлизиpame пpoтecтите

ВМРО-ДПМНЕ, односно Општинскиот комитет Кисела Вода, денеска го организира овој протест со цел да го изразиме нашето незадоволство и...

Голема полициckа акција во Косово

Косовската полиција уапси синоќа 33 лица, меѓу кои и 10 полициски службеници, во голема координирана операција во селото Карачево...

Се огласи Наќе Чулев: 3aплашување, ceeње стpaв, политички peванши3aм и ocвета

Последниот технички министер за внатрешни работи Наќе Чулев ги искоментира последните одлуки за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана...
- Advertisement -

Франција испрати два борбени авиона „Рафал“ и фрегата од класата „Лафајет“ во Источмниот Медитеран, во рамки на нејзиниот план за зацврстување на француското присуство во регионот.

Одлуката ја објави францускиот министер за одбрана, Флоренс Парли, по порастот на тензиите меѓу Грција и Турција, но и по влошувањето на односите меѓу официјални Анкара и Париз.

Потегот доаѓа откако францускиот претседател, Емануел Макрон, ја повика Турција да го сопре дупчењето за природен гас во регионот по остварениот телефонски разговор со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Оваа француска одлука се смета за јасна порака кон Турција.

Истовремено, Макрон порача дека треба да има мирољубив дијалог меѓу двете соседни земји и сојузници во НАТО

Според безбедносни информации на грчките медиуми, Грција и Франција договориле одржување заеднички воени вежби во регионот источно од Крит, коишто треба да бидат објавени во многу скоро време.

Latest News

140 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на ковид-19 од направени 1.397 тестирања, соопшти Министерството за здравство....

Предлог до Владата: Лекар во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари со иницијатива до надлежните...

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во...

Дали така ќе биде и со kopoната: Се поголем број на луѓе се имуни на CAPC

Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат...

Eдно лице 3aгина: Teшka сообpaќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Загина едно лице, а три се повредени, откако возило со скопски регистарски таблички се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија. Портпаролот на СВР Велес,...

More Articles Like This