October 18, 2021, 1:37 am

Дpaмa вo Авcтpиja: Дoктopкa вakциниpaлa дeceтици лицa co иcт шпpиц

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во една австриска компанија, докторка за време на вакцинирање користела еден шприц за повеќе лица.

До 60 вработени биле дел од лекарската грешка и сега треба да бидат тестирани на ХИВ и хепатит.

Компанијата по ваквата ситуација изразила длабоко жалење и најавила дека ќе инсистира за целосно расветлување на случајот, а докторката привремено е суспендирана.

Со детална проверка било утврдено дека докторката, која ја спорвела вакцинацијата, материјалот да давање вакцина делумно погрешно го применувала.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This