December 4, 2020, 2:59 pm

Дyкocки: Oвa штo го пpaвaт врз Бokи е тopтypa, некoj ќe одговapa

Поврзано

Бучкoвcки оди да пpeговара во Бугарија нapeдната нeдeлa

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната пре-конференција откри дека наскоро специјалниот претставник Владимир Бучковски ќе започне да...

Кој лaже: Бугарските медиуми со дeтaли за преговорите во историската Комисија

Нема напредок во решавање на спорот со Македонија. Втор ден работатата на мешовитата мултудисциплинарна комисија за историски и образовни...

И денеска се преговара за Дeлчeв

Мешовита комисија за историски прашања, се обидува да ги приближи ставовите кои бројните политички изјави ги оддалечија. Но, и...
- Advertisement -

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дукоски по одложеното рочиште рече дека неговиот клиент е во исклучително лоша здравствена состојба. Тој појасни дека раните не му зараснуваат и оти едноставно Боки не може да биде третиран во затвроски услови.

Ова што го прават врз него е кривично дело „торутра“ и за тоа некој ќе одговара. Барањето да биде пуштен во домашен притвор е одибиено, но ќе поднесеме ново. Како можете да држите болен човек во затвор каде не може да му биде пружена никаква нега, рече Дукоски.

Претходно денешното рочиштето за судскиот процес „Меѓународен сојуз“ се одложи поради отсуството на првообвинетиот Јованоски. Судијката побара лекар да констатира кога ќе биде способен да ги следи судењата.

Следниот обид за одржување рочиште ќе биде на 28 октомври, доколку дотогаш здравствената состојба на Јовановски се подобри.

Latest News

Бучкoвcки оди да пpeговара во Бугарија нapeдната нeдeлa

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната пре-конференција откри дека наскоро специјалниот претставник Владимир Бучковски ќе започне да...

Кој лaже: Бугарските медиуми со дeтaли за преговорите во историската Комисија

Нема напредок во решавање на спорот со Македонија. Втор ден работатата на мешовитата мултудисциплинарна комисија за историски и образовни прашања, создадена за исполнување на...

И денеска се преговара за Дeлчeв

Мешовита комисија за историски прашања, се обидува да ги приближи ставовите кои бројните политички изјави ги оддалечија. Но, и покрај најавеното вето од бугарска...

Ристовски: Heмало пekoлен плaн зa “27 aпpил”

На денешното судење за наводните организатори на 27 април, обвинетиот Спиро Ристовски презентира видео снимки од протестите "За заедничка Македонија". Во судница се слушаат говорите...

(Видео) ЕBH ја дoби нагpaдата „ЗЛАТЕН KPAДЕЦ“

Денес, пред зградата на ЕВН, здружението против поскапувањето на цената на струјата „Доста веќе“ ја додели наградата на ЕВН, „Златен крадец“, за, како што...

More Articles Like This