ЕВЕ КАКО МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГИ ВОДИ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ: Реверзибилен процес и повторно отворање на веќе затворено поглавје доколку биде детектирано назадување или недоволнен напредок

Поврзано

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ВЕЛЕС: Денеска двајца оздравени од Ковид-19, четвртти ден нема новозаболени

Според податоците од ЈЗУ Центар за јавно здавје во Велес денеска има двајца оздравени од Ковид-19 кои биле на...

ХРВАТСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА СКАНДАЛОТ СО ТОЗИЈА: Прашуваат дали неговите ставови се ставови и на македонската Влада?

И хрватскиот портал „Отворено“ објави за скандалозното однесување на директорот на Агенцијата за Филм на Македонија Горјан Тозија, кој...

НЕЗАБОРАВНИК ЗА МАКЕДОНЦКИТЕ РАБОТИ

Дологот кон таткоината и народот, до негоото осашчествуајње, се велит народен идеал и кон негоото осашчествуајње требит да се...

Финското претседателство со ЕУ ќе предложи отворање на пристапните преговори додека унијата во меѓувреме ќе работи на усвојување на, барањата од Франција, нова методологија за водењето на пристапните преговори, се дознава од владини извори. Во новата методологија, според која би се воделе преговорите со сите нови кандидати, се предвидува реверзибилен процес, во кој земјата кандидат би била принудена повторно да отвори веќе затворено поглавје доколку биде детектирано назадување или недоволнен напредок, пренесува Телма.

За предлогот на финското претседателство ќе се расправа вечерва корепер состанок на амбасадорите во унијата, но не се знае дали предлогот ќе биде прифатен. Франција која во моментов се противи на ново проширување бара новата методологија да биде усвоена пред да биде доделен датум за почеток на преговори и да почне да се употребува уште веднаш во преговорите со Македонија и Албанија.

Претседавачот Финска во обид да ги задоволи француските барања најави дека во предлог заклучокот ќе побара промена на пристапот во процесот на проширување, кој наверојатно ќе добие формална рамка следната пролет. За Албанија, која исто така очекува отворање на преговорите има сличен предлог, но со три забелешки кои земјата најпрвин ќе треба да ги исполни до почетокот на преговорите со ЕУ.

- Advertisement -

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...
- Advertisement -

Повеќе вести

- Advertisement -