January 16, 2021, 10:46 am

Еве кои гpaѓани ќе се вakцинираат први пpoтив Koвид 19

Поврзано

Двe лицa мeѓy кoи и нaшиoт кaндидaт зa вoeн пpeтcтaвник вo Алијансата нe дoбиja НАТО бeзбeднoceн cepтификaт, пoтвpди пpeтceдaтeлoт

Повеќе од половина од лицата кои се подложени на реветинг процесот, кој се спроведува согласно НАТО стандардите за сите...

Бeз ЕУ нeмa aлтepнaтивa, члeнcтвoтo вo ЕЕЗ caмo пpeoднo peшeниe

Идејата за членство во Европската економска зона која овозможува слободен европски пазар, размена на работна сила и слободен транспорт...

Akтивни 16.231 cлyчaj co Koвид-19: Pacте бpoјoт нa oздpaвeни пaциeнти

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од...
- Advertisement -

Приоритет во вакцинирањето против Ковид-19 ќе имаат сите здравствени работници од ковид центрите и оние коишто работат со заболени или сомнителни пациенти, рече на денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Како што наведе тој, во првите редови за вакцинирање ќе бидат распоредени во групи.

„Граѓаните над 65 години и пациентите со хронични болести, во делот на хронични белодробни и кардио-васкуларни болести, понатаму вработените во критичната инфраструктура и секако во транспортот“, рече Филипче.
Министерот додаде дека планот, според медицинските експерти, е 60-70 проценти од популацијата да ја прими вакцината, што би било доволен процент за стекнување имунитет.

Latest News

Кopoнaтa cи гo нaпpaви cвoeтo: Тpeт мeceц пo peд пaд нa мaлoпpoдaжбaтa вo САД

Малопродажбата во САД трет месец по ред бележи пад, а епидемиолошките мерки воведени поради пандемијата со Ковид-19 негативно влијаат...

More Articles Like This