ЕВРОИНТЕГРАЦИЈА, НО НЕ ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Србија останува на европскиот пат, но нема да оди против своите сојузници

Поврзано

Во понеделник се отвора Koвид-бoлницa во белградска „Арена“ со 500 кревети

Од понеделник во спортска сала „Арена“ во Белград ќе биде отворена привремена ковид-болница во која ќе има 500 кревети....

Уапсeн синот на пејач Оливер Мандиќ откако ја нaпaднал мајка си

Даријан Мандиќ бил задржан во притвор во полициска станица траење од 48 часа за поради наcилничко однесување кон својот...

Никаде без маска до наредната пролет

Носењето маски не е прашање на ‘сакам- не сакам’, туку обврска што ќе трае многу долго – до пролет...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ порача дека земјата останува на европскиот пат, но дека нема да оди пpoтив сојузниците и оние кои и помогнале за време на пандемијата.

Ние ќе се држиме до нашата слобода и независност, ќе работиме и со Кина и со Русија. Ние правиме се што е можно за да го зајакнеме нашиот европски пат, без оглед на фактот дека тој веќе не зависи само од нас, ниту од реформите и од сè друго, зависи од ситуацијата во Европската унија плус сè она што мора да го направиме. Но, мора да го зајакнеме нашиот однос со САД, со Кина која се покажа како искрен пријател во претходниот период и со Русија од која отсекогаш сме имале поддршка во смисла на зачувување на нашиот територијален интегритет. Важно е Србија да разбере добро што се случува во светот, затоа што работите се менуваат со драматична брзина – истакна Вучиќ на отворањето на панелот „Светот по короната“ во рамки на иницијативата на Белградскиот стратешки дијалог.

Говорејќи за Косово, Вучиќ порача дека сите мислат дека имаат право да зборуваат за решение.

Нема кој се не ни одржа лекција за потенцијалното и можно решение на „косовскиот јазол“. Бидејќи секој од нив е веројатно повеќе заинтересиран од Србите и Албанците, секој од нив мисли дека има повеќе права, секој од нив мисли дека ние сме незрели луѓе на кои треба да им се објасни какво треба да биде решението – изјави Вучиќ.

Според него, Србија ќе работи на зајакнување на нејзината пазарна позиција и натамошно зајакнување на економијата и економското влијание во регионот и на тој начин може да им помогне на Србите кои живеат надвор од границите на Србија.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести