October 25, 2021, 7:37 am

Европа почнува повторно да ги отвора градовите и плажите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Со вакцинирање на скоро третина од возрасната популација и намалувањето на бројот на случаи на козида 19, Европа почнува повторно да ги отвора градовите и плажите, што предизвикува надеж дека летната сезона може да се спаси пред да биде предоцна.

Возбудени Шпанци танцуваа на улиците извикувајќи „слобода“ затоа што полицискиот час што беше во сила за време на викендот беше откажан во еден дел од земјата, додека Грција ги отвори јавните плажи со лежалки на безбедно растојание.

Со испорачани 200 милиони дози вакцини, Европската унија е на пат да ја постигне својата цел да вакцинира 70 проценти од возрасната популација до летото, објави на Твитер денеска претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен.

Првиот викенд на летното сонце го подигна расположението и во Германија откако министерот за здравство Јенс Спан го објави конечниот крај на третиот бран на пандемијат, пренесува Танјуг, пишува Ројтерс.

Низ цела ЕУ, седумдневната инциденца на ковида 19 е 185, според веб-страницата „Нашиот свет во податоците“. Тоа е далеку повеќе отколку во земји како Израел со 6, Велика Британија (31) или Соединетите држави (123), кои напредувале побрзо во своите активности за вакцинација.

Во Британија, раните нарачки и одобрување на вакцините, како и одлуката да се дадат првите дози на што повеќе луѓе, побрзо ги намалија инфекциите и смртните случаи.

Испораката на вакцини првично беше побавна во ЕУ поради нејзината централизирана стратегија за набавки.

Околу 31,6 проценти од возрасните во 30 европски земји ја примиле првата доза, а 12 проценти биле ревакцинирани, според Европскиот центар за превенција и контрола на болести.

Франција очекува да ги даде првите 20 милиони дози до средината на мај, а 30 милиони до средината на јуни.

Со намалувањето на стапката на инфекција и намалувањето на бројот на вработени во болничките единици за интензивна нега, Франција планира да започне релаксирачки полициски час и да им дозволи на кафулињата, баровите и рестораните да нудат услуги на отворено од 19 мај.

Подобрувањето на снабдувањето со држави даде поголема слобода да ги прилагодат нивните стратегии по извештаите за многу ретко, но понекогаш и фатално, згрутчување на крвта кај луѓе кои примале инјекции на „Астра Зенека“ и „Џонсон и Џонсон“.

Германија одлучи овие две вакцини да бидат достапни за секој што ги сака, доколку тоа го советува лекар, тоа е понуда наменета за помлади возрасни лица кои инаку би требало да чекаат на својот ред.

Норвешката комисија за вакцини денес издаде слична покана, а некои италијански региони исто така ги нудат и двете вакцини на лица помлади од 60 години.

Со плановите за европска дигитална шема „зелен пас“ за патници со докази за вакцинација или имунитет, луѓето кои се затворени со месеци конечно се осмелуваат да прават планови за одмор, според Ројтерс.

Туризмот сочинува околу една петтина од грчката економија и работни места, а земјата не може да си дозволи уште едно изгубено лето, па Грција од 15 мај ќе ги укине ограничувањата за вакцинираните странци.

Latest News

Дaли гopивaтa пoвтopнo ќe пocкaпaт?

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе донесе одлука за цените на нафтените деривати. Дали ќе има повторно поскапување на...

More Articles Like This