ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Како убиецот од Берлин непречено стаса до Милано?

Поврзано

И по десетчасовно убедување во Берлин, Нормандиската четворка без договор за за пpeкин на огнот

Учесниците на состанокот на политичките советници на „Нормандиската четворка“ пристапија кон усогласување на дополнителните мерки за прeкин на огнот...

Рaдиоakтивно зрачење се шири од непознат извор

Невообичаена радиоактивност, низок интензитет и безопасна за луѓето, е забележана кон крајот на јуни во северна Европа и веројатно...

Назначен е новиот премиер на Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон денес го назначи конзервативниот политичар Жан Кастекс за премиер, откако Едуард Филип поднесе оставка. Во краткото...

Откако во Милано е убиени тунижанецот Анис Амри, најбараниот човек во Европа, одговорен за нападот во Берлин, цела Европа гласно се прашува како тој успеал да помине повеќе од 1.600 километри и покрај засилените безбедносни мерки, да стигне од Германија, низ Белгија во Италија.

A still image taken from a short 'selfie' video clip from a social media website purportedly shows Anis Amri, the Tunisian suspect of the Berlin Christmas market attack, at an unknown location. Social Media/via Reuters TVATTENTION EDITORS - THIS PICTURE WAS TAKEN FROM USER GENERATED CONTENT THAT WAS UPLOADED TO A SOCIAL MEDIA WEBSITE. IT HAS BEEN CHECKED BY REUTERS' SOCIAL MEDIA TEAM AND REVIEWED BY A SENIOR EDITOR. REUTERS IS CONFIDENT THE EVENTS PORTRAYED ARE GENUINE. PICTURE HAS BEEN ROTATED 90 DEGREES TO THE LEFT. EDITORIAL USE ONLY. NO RESALES. NO ARCHIVE.     TPX IMAGES OF THE DAY

И покрај тоа што полициските и разузнавачките служби на европски земји кои го бараа Амри низ цела Европа, откако со камион влета среде Божиќниот саем во Берлин при што загинаа 12, а беа повредени 50 лица во понеделникот, тој со очигледна леснотија ги мина границите три европски земји, пишува Дејли телеграф.

berlin

И германскиот Билд објави мапа на движењето на Амри.

Неговата смрт во северна Италија, 1.600 километри  од местото на злосторството, повторно отвори незгодни прашања за тоа како лесно терористите можат да го користат европскиот систем на отворени граници на Шенген зоната, заклучува британскиот весник.

screenshotСпоред полицијата, Амри со брзиот воз пристигнува од Шамбери во Франција до Торино, Италија од каде што во Милано пристигнува еден час по полноќ.

И сето тоа додека неговите фотографии и снимки од безбедносни камери се емитувани и објавени во сите европски телевизии и весници.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести