October 18, 2021, 1:40 am

Европската комисија ја тyжи компанијата за вакцини АстраЗенека

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската комисија потврди дека започнала правна постапка против AstraZeneca за ненавремено на испорака на вакцини, пишува Политико.

„Навистина, Комисијата започна минатиот петок правна постапка против компанијата АстраЗенека врз основа на прекршувања на договорот за напреден откуп“, објави во понеделникот портпаролот на Комисијата Стефан Де Кирсмаекер.

„Условите на договорот, или некои услови од договорот, не беа почитувани, а компанијата не беше во позиција да излезе со сигурна стратегија за да обезбеди навремена испорака на дозите“, објасни Де Кирсмаекер. Она што ни е важно во овој случај е тоа што сакаме да се осигураме дека постои брза испорака на доволен број дози на кои имаат право европските граѓани и кои им беа ветени врз основа на договорот“.

Комесарот за здравство, Стела Кириакидес, кратко откако на Твитер објави дека „приоритет на Комисијата е да се обезбеди испорака на вакцини  COVID19 за да се заштити здравјето на [ЕУ]. Ова е причината зошто EU_Commission одлучи заедно со сите земји-членки да покренат правни постапки против #AstraZeneca Секоја доза на вакцина се брои. Секоја доза на вакцина спасува животи “.

AstraZeneca возврати во понеделникот наутро во изјавата во која се вели дека компанијата треба да испорача скоро 50 милиони дози на ЕУ до крајот на април, „во согласност со нашата прогноза“.

„АстраЗенека целосно го испочитува Договорот за набавка на претходната постапка со Европската комисија и силно ќе се брани пред судот“, напиша компанијата. Веруваме дека било каква судска постапка е без заслуга и ја поздравуваме оваа можност да се реши овој спор што е можно побрзо“.

Компанијата исто така призна дека тие се соочиле со „производствени предизвици“.

„Вакцините се тешки за производство, за што сведочат и предизвиците за снабдување со кои се соочуваат неколку компании во Европа и низ целиот свет“, продолжи компанијата. „Напредуваме во решавањето на техничките предизвици и нашето производство се подобрува, но производствениот циклус на вакцината е многу долг, што значи дека за овие подобрувања е потребно време за да се резултираат со зголемени готови дози на вакцини“.

Договорот на „АстраЗенека“ ветуваше дека ќе и обезбеди 300 милиони дози на ЕУ до крајот на јуни, но сега се чини дека ќе испорача само третина од тоа. До крајот на март компанијата испрати 30 милиони дози во ЕУ, а според неколку дипломати компанијата очекува да испорача уште 70 милиони до крајот на јуни.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This