ЕВРОПСКАТА УНИЈА ОСТАНУВА БЕЗ ГАС: Холандското наоѓалиште на гас ги исцрпува резервите, Русија единствена сигурна алтернатива!

Поврзано

Меркел: Носам маска кога пазарувам во продавница

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека носи заштитна маска на лицето кога оди во продавница. „Ако ги почитувам правилата за...

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ Согласно одлуката, горивата поскапуваат...

Нови цени на гopивaтa од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Наоѓалиштето на природен гас во Гронинген, Холаднија е најголемо наоѓалиште на природен гас во Европската Унија, а наскоро ќе остане без резерви, сооштуваат холандските власти
gasovod_holandija

Проценките се дека за 17 години наоѓалиштето ќе биде потполно празно

– Со холандскиот природен гас скоро е готово. Откако во 1959 година е откриено наоѓалиштето во Гронинген, искористивме околу 80% од нашите резерви. Доколку обемот на експлоатација остане ист, ќе останеме без гас во следните 17 години – изјави главниот економист на холандското статистичко биро Петер Хајн ван Мулиген, а пренесува агенцијата Франс Пресс.

Падот на цената на природниот гас и одлуката на холандската влада да се намали експлоатацијата во северната покраина исто така доведе до значаен пад на профитот од гас, додава овој економист.

Холандксата влада во 2013 година заработи 13 милијарди евра од природниот гас, а минатата само пет милијарди.

Властите во јуни најавија дека производството од Гронинген ќе се намали за додатни 11.1% во наредните пет години, но конечната одлука поврзана со ова прашање се очекува во октомври.

По Норвешка, Холандија до 2014 година беше втор најголем извозник на природен гас во запдна Европа, додека приходите од природниот гас сочинуваат 2.6% од вкупните буџетски приходи на земјата, соопшти статистичкото биро.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести