ЕВРОПСКА ДЕМОКРАТИЈА:Австријците добија право да ги пцујат политичарите

Поврзано

ПО ПРЕЛЕТУВАЊЕТО НАД МАКЕДОНИЈА: Руски ловци ги пресретнале американските вoeни авиони на Црното море

Руската амбасада на Твитер објави дека двата американски бомбapдери што денеска прелетаа над Скопје во знак на поддршка и...

СО ЦЕЛ ЗА ДА ГИ ИЗБPКAAТ ФРАНЦУСКИТЕ БРОДОВИ: Мигpaнтитe во Ла Манш се зaкaнијa дека ќе си ги фpлaт децата во вода

Нелегалните мигранти што минуваат низ Ла Манш во мали чамци се закануваат дека ќе се удават себеси или своите...

КOРОНA ПРАВИЛА ЗА ДАМИТЕ НА НОЌТА ВО ШВАЈЦАРИЈА: Дозволени само две пози, погледнете кои се тие

По два месеци, швајцарските сексуални работници треба да започнат со работа повторно според строгите правила. Тие ќе можат да...

Граѓаните на Австрија имаат право да им покажат среден прст или да опцујат политичар доколку може да ја докажат оправданоста на таквата акција, пресуди Апелациониот суд во земјата.

Вицеканцеларот на земјата и лидер на австриската крајна десница, Хајнц Кристихан Штрахе, обвини активисти на една радикална левичарска група дека јавно го навредувале на една манифестација кога осамна видео од инцидентот на социјалните мрежи.

Судот, кон кој било поднесено обвинението, тоа го отфрлило, а во понатамошна постапка одлуката ја потврди и Апелација.

„Правото на провокативен и шокантен начин да се изнесе политичко мислење претставува фундаментален дел од слободата на изразувањето“, се наведува во пресудатата.

На снимките од инцидентот се гледа како припадници на крајнолевичарска организација набројуваат причини поради кои, како што тврдат, имаат целосно право да кажат „е*и се Штрахе“, што е напишано на транспарентот што го носат. Притоа тие покажуваат и среден прст.

Групата ја поздрави пресудата како победа на слободното мислење и изразување.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести