Европските синдикати ја повикаа Европската Комисија да ги ослободи патентите, правата за пристап и произвoдство на вакцината за Ковид-19

Поврзано

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување...

САД воведе привилегии за вакцинираните лица

Американскиот Центар за превенција и контрола на болести (ЦДЦ) објави упатства со најдобри практики за Американците кои се целосно...

Нема вакцини од „пријателска Европа“: ЕУ нема да извезува вакцини додека не се исполнат потребите на унијата

Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, предупреди денеска дека другите земји на ЕУ можат да го блокираат...
- Advertisement -

Конфедерацијата на европски синдикати (ETUC) во понеделникот ја повика Европската комисија да ја поддржи иницијативата за да се осигура дека патентите и авторските права не остануваат пречки за навремен и достапен пристап до развој на медицински помагала, вклучително и вакцини „ковида-19“.

Индија и Јужна Африка предложија да се одречат одредбите за патенти и авторски права кога станува збор за медицински производи и вакцини, така што фармацевтските компании не можат да спречат други производители да започнат со производство на вакцини заштитени со патенти и авторски права.

Европската унија е една од членките на Светската трговска организација која сè уште не го поддржала предлогот.

„Неприфаќањето на овој предлог би значело дека неколку големи фармацевтски компании ќе можат да спречат други производители да произведуваат вакцини ковид-19, што ќе го отежни ЕУ за зголемување на производството на домашни вакцини во земјите во развој низ целиот свет“, рече Лука Висентини во писмо.Генералниот секретар на ЕТУЦ, упатено до претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен, извршниот потпретседател на Комисијата Валдис Домбровскис и комесарот за здравство Стела Киријакидес.

„Јавниот спор меѓу Комисијата и АстраЗенека јасно покажа дека производството и воведувањето вакцини ковид-19 не смее да се остави целосно во рацете на фармацевтските компании кои се одговорни само пред нивните акционери“, се вели во писмото.

Генералниот секретар на ЕТУЦ додава дека вакцините се развиени благодарение на милијарди евра јавни инвестиции од европскиот буџет и затоа „вакцините мора да останат во јавни раце под контрола на демократските институции“.

Британско-шведската компанија „Астра Зенека“ објави дека нема да може да достави одредена количина дози на вакцини што Комисијата ги очекуваше во првиот квартал од оваа година, тврдејќи дека компанијата се обврзала на тоа според договорот. Астра Зенека тврди дека според договорот што го склучил со Комисијата, немало обврска да се доставува одредена количина вакцина во одредени интервали.

Latest News

Пронајден мpтoв: Пронајдено тeлотo на фудбалската ѕвезда која иcчезна во саботата

Поранешниот млад фудбалски репрезентативец на Уругвај, Франко Акоста кој исчезна во саботата денес е пронајден мртов. Поранешниот напаѓач на Виљреал...

More Articles Like This