ЕВРОПСКИ ЦИВИЛИЗАЦИСКИ ДОСТИГНУВАЊА: Латвија забранува руски јазик на факултетите

Поврзано

ГИ ДОВЕДЕ ДО ПИТАЧКИ СТАП: Koроната дополнително ги оcиромаши Унгарците, Бугарите, Грците и Италијанците

Анкета на Европскиот Парламент, што ќе биде објавена во текот на идниот месец открива дека 58 отсто од европските...

АНДРЕЈ БАБИШ: Чешка, Словачка и Унгарија договорија ограничено патување за нивните државјани

Унгарија се приклучи на договорот меѓу Чешка и Словачка според кој граѓаните на тие земји можат слободно да патуваат...

ВО БOPБAТA ПPOТИВ KOВИД-19: Отcтрaнeти милиони лaжни реклами за лекување на кoрoнaвиpycот во ЕУ

Европската комисија (ЕК) информираше дека на нејзино барање се отстранети „милиони лажни реклами“ ширум Европската унија, во соработка со...

Латвискиот претседател Рејмонд Вајонис ги одобри измените и дополнувањата на Законот за високообразовни институции кои ја забранува наставата по руски јазик на приватни универзитети, според официјалниот весник “Латвијас ветнесис”.

Парламентот на Латвија ги усвои амандманите на 21 јуни. Од друга страна, опозициската партија “Согласност”, и деканите на неколку факултети и невладини организации, побара од претседателот да не го одобрува.

При изработката на нацрт-законот беа вклучени предлозите на министерот за образование и наука Карлис Шадурски. По 1 јануари 2019 година, ќе има забрани за студентите да бидат запишани во програми со руски јазик.

Според важечкиот закон, наставата по странски јазик е дозволена кога тоа е неопходно за постигнување на целите за учење (јазични и културни програми).

Речиси една третина од учениците од приватни факултети минатата година студираа на руски јазик. Латвија има еден официјален јазик – латвиски. Рускиот јазик, кој е мајчин на 40% од населението, има статус на странски јазик.

Предавањата во високообразовните институции ќе продолжат да бидат возможни на еден од официјалните јазици на ЕУ. На државните универзитети во Летонија, предавањето на официјалните јазици на ЕУ е можно само во посебни случаи – за странски студенти и за програмите предвидени во договорите за меѓународна соработка. Во исто време, странските студенти се обврзани да го изучуваат латвискиот јазик ако нивните студии траат подолго од шест месеци.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести