October 1, 2020, 9:24 am

Евpoпa сe пoдгoтвyвa за пeкoлeн викeнд – Тeмпepaтypитe пoвтopнo ќе coбopyвaaт peкopди, eвe штo не oчeкyвa во Мaкeдониja

Поврзано

Прогласен кapaнтин во Мадрид

На жителите на Мадрид, кој моментално е жaриште на инфекцијата, ќе им биде зaбрането да ги нaпуштаат домовите, освен...

Внимавајте: Коpoнавирусот се пренесува и преку мобилните телефони

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од...

Прогласена вонpeднa состојба во Чешка

Чешката Влада прогласи вонpeдна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат огрaничување на собири...
- Advertisement -

Западна Европа се подготвува за уште еден топлотен бран, затоа што се очекува дека екстремните температури ќе го зафатат регионот втор викенд по ред.

Англија денес ќе се приближи кон својот најтопол ден во годината, а рекордот поставен минатата година беше 38,7 степени Целзиусови, пренесува американски „СиЕнЕн“.

Метеоролозите веќе издадоа предупредување за топлотниот бран затоа што се предвидува дека во текот на овој викенд температурите ќе надминат 37 степени Целзиусови.

Се очекува дека овојпат таквите услови ќе се задржат најмалку седум дена во Лондон и некои околни области.

„Иако овој топлотен бран може да донесе високи температури како минатата седмица, но траењето ќе биде многу подолго. Минатонеделниот бран навистина траеше еден или два дена, но овој ќе трае најмалку пет дена во поголем регион. Градови како Париз веројатно ќе надминат 36 степени Целзиусови секој ден, од понеделник до петок“, изјави метеорологот Тејлор Вард за „СиЕнЕн“.

За француската престолнина предвидува дека температурите и идната седмица ќе останат над 32 степени Целзиусови.

Белгија во одредени области регистрираше температури за 14 степени Целзиусови поголеми од просекот, а се искачуваат и до 32 степени Целзиусови. Во Брисел во текот на викендот се очекуваат температури од 34-35 степени Целзиусови.

И Амстердам и другите делови на Холандија исто така би можеле да очекуваат високи температури.

Променливото време во нашата земја ќе се задржи до недела. Синоптичарите најавуваат пороен дожд, и грмежи и локално невреме со засилен ветер и изолирана појава на град.

Веќе од понеделник се очекува стабилизирање на времето со пораст на дневните температури.

Latest News

Почна новата учебна година

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со...

Носете маски, полицијата казнува: Регистрирани 890 прекршоци за 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие (30.09/01.10.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се...

Барањата за отказ на сестри од Инфективна ДОКАЗ ДЕКА НЕШТО НЕ Е ВО РЕД СО ЗДРАВСТВОТО во Македонија

– Објавите на социјалните мрежи дека три медицински сестри од Клиниката за инфективни болести, меѓу кои и главната сестра, поднеле барања за откази поради...

Грозданов: СДС-овски медиумски сперматоитодомани

Зборот Сперматоитодомани го има измислено Зоки Черне. За декодирање за жал го нема ни во Речник, ама добар е за размислување. Вака новинарот и...

(Фото) Сообраќајка кај ЕУ Инфо Центар, блокиран сообраќајот

Утрово, на крстосницата пред ЕУ Инфо центар, се случи сообраќајна несреќа, во која возило удрило во жардиниерата. Сѐ уште не се знае дали има жртви...

More Articles Like This