January 17, 2021, 11:19 am

„Егзит“ се сели од Србија, неколку земји во игра за потенцијален домаќин

Поврзано

(Фото) “Цeл кpeвeт caмo зa нeгo”: Сандра Африка oткpи co кoгo cпиe и кoj ja гpee нaвeчep

Српската пејачка Сандра Африка важи за една од најатрактивните српски пејачки во регионот и пошироко. Кога и да се појави...

Брус Вилис иcфpлeн oд пpoдaвницa: Глyмeцoт влeгoл бeз зaштитнa мacкa

Холивутскиот глумец Брус Вилис влегол во една продавница без заштитна маска, поради што врботените веднаш му рекле да ја...

(Фото) Cнeгoт гo cтoпи: Карлеуша cpeдe зимa нa Копаоник ce coблeчe caмo пo тaнгa, фaнoвитe збecнaa

Меѓу првите беше Јелена Карлеуша, која замина на зимски одмор на планина со ќерките Атина и Ника, придружувана од...
- Advertisement -

Познатиот музички фестивал – Нови Сад Егзит, следната година може да ја смени својата адреса, односно да се одржи на друга локација, наведува хрватскиот список „Јутарњи“, повикувајќи се на неименуван добро информиран извор. Освен Умаг во Хрватска, Црна Гора, но и некои богати арапски земји се споменуваат како можни места за следното издание на фестивалот. Според овие информации, најблиску до домаќинот на настанот е Црна Гора, која на тој начин сака да привлече млади луѓе од целиот свет, бидејќи тие се население кое најлесно одлучува да патува во неизвесни пандемиски услови. Покрај тоа, оваа соседна земја смета на заработка од околу 30 милиони евра, како и добра можност за унапредување на туризмот. Умаг, како што е наведено, има предност во однос на Црна Гора, бидејќи е подобро поврзана со Европа по воздушен пат,

Причините за преместување секако се од финансиски карактер, односно фактот дека Србија, тврди изворот на овој труд, не и помогна на музичката и фестивалската индустрија од буџетот, погодена од епидемиолошки мерки против коронавирус, а во исто време ги намали вообичаените буџетски алокации за културни проекти, вклучително и „Излез“. Според овие тврдења, фестивалот, кој не се одржа годинава поради пандемијата, претрпува голема финансиска загуба, поради што до крајот на годината ќе мора да отпушти околу стотина вработени со полно работно време и без некои големи спонзори.  

Егзит не ги потврди или негираше овие информации. Во краток одговор на прашањето на „Политика“ дали е вистина дека фестивалот се сели од Србија, тие изјавија дека одлуката не зависи само од нив.

„Познат факт е дека со текот на годините добивме многу понуди да го преместиме „Егзит“ од Нови Сад и Србија во друга земја, бидејќи скоро секоја земја во светот сака да има еден од најголемите светски фестивали во својата туристичка понуда, што носи десетици милиони евра секоја годин. Ние досега категорично ги отфрлавме ваквите понуди, затоа што сакаме да останеме и да го развиваме фестивалот во нашиот град и земја. За жал, тоа не зависи само од нас“, посочуваат од прес-службата на фестивалот.

Покрај фестивалот на тврдината Петроварадин во Нови Сад, што се одржува од 2000 година, „Егзит“ реализира уште пет други настани: Фестивалот „Без спиење“ во Белград, Фестивалот на револуцијата во Темишвар, Морскиот танц во Будва и Морската Starвезда во Умаг.

Latest News

Останува на сила целосниот кapaнтин во Австрија

Австриската влада доцна синоќа донесе одлука за продолжување на целосниот карантин до 7 февруари, како дел од мерките против...

More Articles Like This