August 14, 2020, 3:47 am

ЕГИПЌАНЕЦОТ ЗЕМОН БАРА ДА ГЛАСА ПО БАДИНТЕР: Пратеникот кој го навредуваше Стоилов се пожали на Фејсбук

Поврзано

Адеми: До трето одделение со физичко присуство, другите ученици ќе учат од дома

Комисијата за зapaзни болести предложи учениците од прво, второ и трето одделение од 1 септември да се вратат во...

Пендаровски: Ако Заев не обезбеди мнозинство, го враќа мандатот назад

Претседателот Стево Пендаровски по денешнатра средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека мандатот му го доверил на...

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од...
- Advertisement -

Пратеникот Рубин Земон, кој стана познат на јавноста по тоа што го нарече најдобриот македонски ракометар Стојанче Стоилов ментално нестабилен, реагираше откако собраниските служби неговиот глас не го забележале како малцински.

Тој преку писмо побарал од претседателот на Собранието Талат Џафери да го осигураат неговото уставно право и неговото гласање да се евидентира како глас на припадник на немнозинска заедница.

Инаку Земон се декларира за Египќанец.

– Откако станав пратеник имаше на 3 пати гласање по Амандманот Х т.е. според т.н. бадинтерово мнозинство. Моето гласање како припадник на немнозинска заедница, не се евидентира од електронскиот систем. Еднаш побарав од генералниот секретар да ме информира за пречките, но не добив писмен одговор. Денес побарав од претседателот на Собранието и од потпретседателите да осигураат моето уставно право! Се надевам дека случајот ќе се реши во Собранието и дека конечно ќе прекине исклученоста на “другите” заедници во Македонија! – напиша пратеникот на Фејсбук.

 

Latest News

ДЕНЕСКА БОГОРОДИЧНИ ПOKЛАДИ: Макавеите во македонската народна тpaдиција

Во животот на нашиот народ макавејските денови имаат важно место. Според нив се прогнозирало времето и се планирале поважните...

Сончево до 36 степени, за викендот нecтабилно со дожд и гpмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и...

Eckaлиpa нeзaдoвoлcтвoтo кај граѓаните, 3aпaлeни два автомобили на ЕВН во Тетово

Два службени автомобили на ЕВН вечерва се запалени во Тетово, информираат граѓани на социјалните мрежи. Засега нема официјални информации за причинителите, ниту пак за евентуални...

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој на социјалните мрежи побара помoш...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

More Articles Like This