ЕДВАЈ СОБРАНИ СРЕДСТВА: Се закнува ли укинување на Струшките вечери на поезијата

Поврзано

Ахмети до СДСМ: Добро е за нивното здравје да не брзаат и да создаваат проблеми со нас бидејќи не можат да се справат

Ахмети одговри на прозивките на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека за ДУИ е најдборо да оди во опозиција...

Николоски: Во првите 100 дена од владата на ВМРО-ДПМНЕ не очекуваат три странски инвестиции

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4, во вечерашното интервју за Македонската телевизија,...

Николоски: Радување на Заев, Димитров и Шекеринска на изјавата на Ципрас е дно и национално предавство

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4, во вечерашното интервју за Македонската телевизија,...

Најголемата светска поетска манифестација, Струшките вечери на поезијата, годинава со организациски проблеми за 57-тото издание. За највисокото фестивалско признание „Златен венец“ кое светските поети според своето значаење, го рамнат со Нобеловата награда, министерството за култира годинава издвои бедна сума на пари, јавува телевизија АЛФА .

–  Оваа година за жал министерството скрати 1/3 од фестивалот. Напорите што ги направи дирекцијата и фестивалот беа огромни за да не се наруши нивото на фестивалот. Можеби ќе остане и во некои долгови натака,на тоа не се надевам, но тоа е еден преседан во однос на државата и односот кон нашите културни манифестации пред се оваа манифестација која е еден најголем бренд македонски, вели Славе Ѓорго Димоски кој се до лани, два манадати,односно 8 години, бил Претседетел на Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата.

Додава дека своевремено правеле огромни напори фестивалот да се најде на поетската мапа на светот и кога во тоа се успеа, парите кои државата сега ги издвои не се доволни за покријат основите потреби за организација на фестивалот.

-Струшки вечери овозможуваат македонскиот јазик да се слушне на сите континенти, нашата поетска мисла се рамни со најголемите поетски култури во светот, некои дури го ставаат на високо рамниште македонксиот поетски израз и ниту една Влада не смее да дозволи да згасне или да биде засенат поетскиот фестивал кој според својот континуитет е најстар во светот, изјави Димоски.

 

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести