August 13, 2020, 9:42 am

ЕДИНСТВЕНИОТ НАЧИН ЗА КРАЈ НА КРИЗАТА: Со 63 пратеници за ВМРО-ДПМНЕ ќе се стави конечен крај на кризата!

Поврзано

Во 12 часот, Пендаровски ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска треба да му го довери мандатот за составување нова влада на лидерот на...

Џафepи ја откажа седницата за избор на претседател на Собранието, денес доби внук

Претседавачот на конститутивната седница Талат Џафери денеска го откажа продолжението на седницата, на која требаше да се избере претседател...

Македонија со Зaeв тoнe ceкoј дeн во ceкоj пoглeд, нaд 12.000 зaрaзeни и пpoпaднaтa бaнкa

Македонија тоне со Зоран Заев секој ден во секој поглед. Бројот на заразени од корона надмина 12 илјади лица,...
- Advertisement -

СДСМ губи по сите анкети, па анкетата на Рејтинг најпрвин ја објавија па ја тргнаа. Пендаровски пак, вчера почна да раскажува дека воделе на сите анкети, а Радмила на друго место вели дека сите анкети се неточни. Јас се согласувам со Радмила, дека тие анкети што покажуваат декa СДСМ води се неточни, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ 4, Никола Груевски.

nikola-640x355

СДСМ, додава бара начин како да ја пролонгира кризата.

-Видоа дека ќе изгубат, па сега велат дека разликата ќе биде мала и дека ќе прават голема коалиција. Голема коалиција е само пролонгирање на кризата, а исто така и продолжувањето со работа на СЈО, надвор од законските 18 месеци. Сето тоа е продолжување ена кризата со цел да се остварат туѓи интереси. Бараат начина како кога ќе изгубат да ја пролонгираат кризата. Има само еден начин да се излезе од оваа криза, а тоа е поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за 63 пратеници. Не е прашање дали ќе победи ВМРО-ДПМНЕ, туку да победи со доволен број на пратеници за да се излезе од кризата, рече Груевски.

Од страв дека цел народ знае што правел во Струмица, продолжува тој, Заев за нас вели дека сме криминалци, а тој е жив криминалец. Нема поголем криминалец од Заев во цела Европа.

-Знаме дека кога беше градоначалник се направи Глобал и криминал од 8 милиони евра. Започна постапка, а Црвенковски кој тогаш беше претседател го аболицираше. Заев велеше дека не сакал да биде аболициран, туку дека Црвенковски инсистирал. Поминаа години, се донесе закон со кој може да се побара да биде тргната аболицијата, но Заев не побара, бидејќи во меѓувреме, формалниот сопственик на Глобал искористувајќи го законот за легализација кој ние го донесовме,побарал да се легализира објектот. Заев мирно тивко ја потпиша легализацијата и сега пак молчи. Е таков човек не и треба ни на Струмица ни на Македонија, рече Груевски.

Latest News

Kopoнaвиpycoт нajдeн и на пилeшки кpилцa yвeзeни од Бpaзил

Примерок на смрзнати пилешки крилца увезен од Бразил во Кина е тестиран позитивен на коронавирус, соопштија денеска локалните власти...

Во 12 часот, Пендаровски ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска треба да му го довери мандатот за составување нова влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Врачувањето е закажано...

Се чека на Koмисијата за зapaзни болecти и Владата да одлyчaт како ќе се одвива учебната година

– Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да...

Kopoнавирусот се пpeнесува пpeку зaмpзнaта храна, пронajден на пилешки крилца увeзeни од Бразил

Примерок на смрзнати пилешки крилца увезен од Бразил во Кина е тестиран позитивен на коронавирус, соопштија денеска локалните власти во јужниот кинески град Шенжен,...

Милчин за диноcaypyсите на Шилегов: Ceлото гopи, бабата се чeшлa

Поранешниот прв човек на „Институт Отворено општество – Македонија“, режисерот Владимир Милчин, на социјалните мрежи ја коментира најавата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов...

More Articles Like This