Едностран договор: Во Македонија се гледа бугарска телевизија, но не и македонска во Бугарија

Поврзано

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

Груевски најави нова фабрика на Кемет Електроникс во Македонија

Деновиве, се очекува Кемет Електроникс кои веќе 7-8 години имаат фабрика за електронски компоненти во автомобилската индустрија во ТИРЗ...

Ќe имa и kpивички приjaви пpoтив бетонизациjaтa нa цeнтpaлното гpaдcко подpaчје

Бетонизацијата на Скопје, надвор од пропис и надвор од јавниот интерес за загадувањето и екологијата на градот ја одобрија...
- Advertisement -

Од вчера македонските граѓани кои се на мрежата на Телеком можат да ја следата програмата на бугарската национална телевизија. Станува збор за каналот БНТ 4 кој емитува воглавно вести и дебатни емисија.

Промоцијата на бугарската телевизија се случи токму на националниот ден на Бугарија. Вчера беше трети март денот кога е прогласена Санстефанска Бугарија во која спаѓала и територијата на денешна Македонија.

Но, иако специјалниот пратеник во спорот со Бугарија, Владо Бучковски најави дека договорот ќе биде двостран односно дека во двете земји ќе се гледаат националните сервиси тоа сепак не се случи.

Македонци во Бугарија за „Република“ говорат дека на ниту еден кабелски оператор ја нема Македонската телевизија.

Тие велат дека се емитува само еден македонски музички канал но оти Македонската телевизија не се емитува никаде бидејќи од пред некое време е симната од сателит, а ја нема ниту на кабелските оператори во Бугарија.

Latest News

(Видео) Пандов: Секој еден од нас треба да се разбуди и во недела пред Владата со срце и љубов да побара правда и слобода...

Претседателот на патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ  Александар Пандов во денешното издание на "Неделен брифинг" на Инфомакс порача дека секој...

More Articles Like This