September 30, 2020, 11:00 am

ЕДНО ЛИЦЕ ТЕШКО ПОВРЕДЕНО: Нерасчистените улици проблем и за возачите – пет сообраќајки во Скопје, едно лице тешко повредено

Поврзано

Семеен „бизнис“ во Кавадарци: Татко и син заедно произведувале и продавале дpoга

Основното јавно обвинитeлствo Кавадарци донесе наредба за спроведување на иcтражна постапка пpoтив две лица, татко и син на возраст...

Пyкaње во близина на кacарната „Илинден“

Синоќа во 19.15 часот во Полициската станица Карпош, од касарната „Илинден“ било пријавено дека на околу 100 метри од...

Скопјани им го пpecekле патот на полицајци и ги нaпaднaле поради претходно напишана kaзнa

На 28.09.2020 околу 12.40 часот на бул.„Словенија“ во Скопје, на влез за с.Визбегово, полициски службеници coпреле патничко возило „дачиа...
- Advertisement -

Сопатник бил тешко повреден во една од вкупно пет сообраќајки што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во една со телесни повреди се здобил еден возач, а во три била причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Десет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, еден возач не дал првенство на минување на пешаците, тројца возачи за неправилно престројување и девет возачи кои не поседувале пропишана зимска опрема во возилата. Санкциониран бил и еден пешак кој поминал коловоз вон пешачки премин.

Од сообраќај биле исклучени пет возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и седум нерегистрирани возила. Затекнати биле 73 непрописно паркирани возила.

Со помош на специјалното возило пајак, отстранети биле 70 возила.

Денеска Одделението за превенција при СВР Скопје во рамките на сообраќајно воспитниот проект „Да ги заштитиме децата во сообраќајот“ ќе реализира едукативни работилници со ученици од второ и четврто одделение во ООУ „Ѓорче Петров“ кое се наоѓа на подрачјето на општина Ѓорче Петров.

Latest News

Според Заев, Гоце Делчев бил и на Бугарите

Не треба Гоце Делчев да го присвојуваме, факт е дека бугарската страна го смета за бугарски револуционер и прашањето...

Градоначалник „ограбен“ додека давал изјава во живо на телевизија

Градоначалникот на градот Вентимиља, северозападна Италија, близу границата со Франција, беше „ограбен“ во директен пренос на телевизија. На видеото, коешто веднаш стана хит на интернет,...

Приведени татко и син од Кавадарци: Одгледувале Канабис и продавале марихуана

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години,...

Солидарниот Петре Шилегов го изгради паркингот во Kомплексот клиники Mајка Tереза само за да поскапи

Повторно поскапува паркингот во рамките на Комплексот клиники Мајка Тереза, вака одлучи претпладнево мнозинството предводено од СДСМ во Совето на Град Скопје и го...

More Articles Like This