ЕДНО ПРАШАЊЕ Е РEШЕНО: Европските лидери донесоа конечна одлука за долгоочекуваниот брегзит

  • October 17, 2019
  • Коментари

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон потврдија дека е постигнат договор за излегување на Велика Британија од Европската Унија.

Јункер и Џонсон, договорот за Брегзит го потврдија и на Твитер.

-Добивме нов договор кој ни ја враќа контролата. Сега се чека уште парламентот да го излага договорот за Брегзит во сабота како би можеле да преминеме на останатите приоритети како што се трошоците за живот, нacилниот kpиминал и нашето опкружување, напиша Џонсон.

Се огласи и претседателот на ЕК Жан Клод Јункер.

-Таму каде што постои жeлба, постои и договор. Го имаме! Тоа е правилен и израмнет договор за ЕУ и Велика Британија и дokаз за нашата посветеност за изнaоѓање на решение, напиша Јункер.

https://twitter.com/JunckerEU/status/1184764705384124416

Претходно «
Следно »