September 30, 2020, 8:31 pm

ЕЗЕРОТО ТРЕСКА ПРЕТВОРЕНО ВО МОЧУРИШТЕ СО ФЕКАЛИИ: И по 6 месеци власт езерото „Треска“ наликува на големо мочуриште од кое се шири реа на фекалии

Поврзано

Неколку скопски улици утре бeз вода

Без вода утре ќе останат корисниците од булеварот Киро Глигоров, дел од населба Ќерамидница и дел улица Перо Наков...

(Фото) Протecт во знак на одбележување на годишнината од пpoпаднатиот рeферендум

Вечерва во Градскиот парк во Скопје се одржа мирен пpотест во знак на одбележување на две годишнината од пpопаднатиот...

На минување ми украле цела чанта- Во Тиквешко се краде и од нива

Во Тиквешко се краде и од нива, но и се прават измами при посредување за работа во странство. Ова...
- Advertisement -

Уште едно големо лажно ветување од страна на скопскиот татко Петре Шилегов овие денови излегува на површина.

Станува збор за некогашното популарно рекреативно место езерото „Треска“ кое се повеќе наликува на некое напуштено мочуриште среде центарот на Скопје.

Иако Шилегов уште во октомври минатата година ветуваше дека по преземање на мандатот веднаш ќе започнат активностите за уредување и на локалитетот Матка и за уредување на спортско- рекреативниот центар „Треска“ од тогаш па до денес сликата на езерото станува се по ужасна.

-По преземањето на мандатот, веднаш ќе започнеме активности за уредување и на локалитетот Матка и за уредување на спортско- рекреативниот центар „Треска“, со цел да го направиме попристапен до граѓаните на Скопје, како би можеле ова непроценливо природно богатство да можат да го користат во текот на целата година, во едни нормални услови, во чиста средина, изјави кандидатот за градоначалник на Скопје од СДСМ, Петре Шилегов.

Освен ова тој во изјавата наведува и дека во текот на мандатот ќе обезбеди и здрав воздух за граѓаните кои оваа зима се изнадишеа загаден воздух, а доказ се протестите пред Владата, родителите кои не ги пуштаа своите ученици на настава и полните клиники поради загадениот воздух.

Скопје не мрднува од листата на 10 најзагадени градови во светот
-Суштината на мојот мандат во текот на наредните четири години е да обезбедиме чиста и здрава вода за пиење, чист и здрав воздух за граѓаните на Град Скопје, затоа што се тие клучни за нашето здравје, клучни за нашиот живот. Граѓаните се сериозни во овие барања, во целост ја имаат разбрано опасноста“, рече Шилегов кој денеска беше на Матка на покана на хуманитарното еколошко друштво „Извор“.

И по шест месеци откако е дојден на позицијата прв човек на Скопје Шилегов не се сетил да намине покрај езерото „Треска“ и да ја види оваа страшна глетка, погледнете:

Фотографиите ги направи сајтот Екорепублика.мк

Latest News

Завршија kлиничките испитувања на руската вакцина прoтив Ковид-19

Завршени се клиничките испитувања на вакцината пpoтив новиот кoронавирус, која ја разви Државниот истражувачки центар за вирyсологија и биотехнологија...

Намален е прометот во трговијата на мало

Намален е прометот во трговијата на мало, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика за август годинава, во споредба со истиот месец лани. „Намалување на...

Неколку скопски улици утре бeз вода

Без вода утре ќе останат корисниците од булеварот Киро Глигоров, дел од населба Ќерамидница и дел улица Перо Наков во Гази Баба. Од ЈП „Водовод...

Koj е Ѓорѓија Сајкоски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за нов Генерален секретар на партијата. Ѓорѓија...

Средношколски глас: Ќе сноси ли некој одговорност за пpoпаднатата национална платформа?

Националната платформа за учење на далечина нe успеа и во последен момент на само еден ден од пред почетокот на школската година се промени...

More Articles Like This