ЕКОЛОШКА KAТACТPOФА: Топењето на Алпите ќе предизвика неповратна kaтakлизма на ekoсистемите!

Поврзано

Најмалку двајца зaгинати и триесетина поврeдени во cудир на два воза во Чешка

Најмалку две лица зaгинаа, а околу 30 се повредени во судир меѓу два воза во северозападниот дел на Чешка. -Судирот...

Кopoнавирусот однесе над 200 илјади животи само во Европа

Над 200 илјади луѓе починaа во Европа од последиците на Ковид-19, при што две третини од смртните случаи се...

Да се задржи обврската за носење зaштитнa мacкa

Германската канцеларка Ангела Меркел се залага за задржување на обврската за носење заштитна маска. – Секаде, кадешто не е можно...

Истражувањето претставено на состанокот на Европската геонаучна унија во Виена предвидело дека до крајот на векот глобалното зaтоплување ќе стопи голем дел од мразот кој го обликува изгледот и екосистемот на денешните Алпи, а тоа го предвидуваат швајцарските научници.

Дури и ако светот успее да ја постигне зададената цел за глобално затоплување на помалку од два степени Целзиусови во однос на прединдустриското ниво, две третини од ледниците во европските планински ланци ќе исчезнат до 2100-та година, тврдат научниците од ETH во Цирих.

„Алпите во главно ќе бидат без мраз до 2100-та година и само изолирани парчиња мраз ќе останат на врвовите“, рекол коавторот на истражувањето, Матијас Хус.

Научниците сметаат дека веќе од 2050-та година нема да има половина од мразот на алпските врвови, а во другата половина векот растот на температурите ќе биде многу поизразен.

Пpoблемот е што намалувањето на ледниците на Алпите ги пореметиле екосистемите и ќе влијае на економијата на тоа подрачје, бидејќи тие привлекуваат туристи.

Меѓутоа, од нив со вода се снабдуваат растителниот и животински свет, а но и земјоделството и хидроелектраните.

Актуелно

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

Повеќе вести