ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД КОЛАПС, КОМПАНИИТЕ НА КОЛЕНА: Имаат ли фирмите поголеми финансиски проблеми во мај отколку во април?

Поврзано

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат, држава со kpиминал, koрупција или напредна прогресивна држава,...

Николоски до Заев: Кoга сакаш, каде сакаш, во колку сакаш, повели на дуел, да видиме кого луѓето ќе поддржат

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 денес се сретна до...

Мицкоски: Договорите за добрососедство треба да се двонасочна улица, не едностран акт како оној со Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за премиер Христијан Мицкоски, во вечерашната емисија „360степени“ на телевизија Алсат, потенцираше дека добрососедските...

Зошто министерката за финансии не ја продолжи помошта за исплата на плати, туку ја ограничува на април и мај? – прашуваат бизнисмените. Откако Управата за јавни приходи соопшти дека 20 илјади компании аплицирале за мерката исплата на 14.500 денари по работник или исто толку фирми колку што добија вкупна помош минатиот месец, се отвора дилемата дали фирмите имале уште поголеми финансиски проблеми во мај во однос на април? Процесот на поднесување барања трае до крајот на неделава.

Министерката за финансии во повеќе наврати посочи дека е задоволна што за април помош добија 20 илјади фирми за 127 илјади вработени и покрај тоа што се очекуваше да аплицираат 35 илјади компании за вкупно 250 илјади вработени.
Надлежните тогаш тврдеа дека малата бројка не значела проблем со преобемната документација, туку дека фирмите не биле во толку големи финансиски проблеми.

Бизнисот веќе некое време алармира дека никако не може да излезе од финансиската криза и дека мерките мора да се продолжат за уште најмалку два месеци, а ако има потреба и до крајот на годинава. Од Сојузот на стопански комори предупредија дека над 80% од фирмите претрпеле огромни штети и се сериозно засегнати од коронакризата. Од Организацијата на работодавачи пак излегоа со податоци дека најголем дел од нивните членки пријавиле штети од 20 до 50 % од приходите, а 8% веќе ги затвориле бизнисите.

Освен 20-те илјади апликации од фирмите за исплата на плати за мај, до УЈП пристигнале 4.700 барања од самостојните вршители на дејност и 2.200 барања за субвенционирање на придонеси.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести