September 28, 2020, 8:23 pm

ЕКОНОМИЈАТА ТОНЕ: Владата месецов ќе нѐ задолжи за нови 11,3 милиони евра!

Поврзано

Цената на горивата останува иста

Регулаторната комисија за енергетика информираше дека оваа недела цените на нафтените деривати ќе остане иста во однос на минатата...

Осум банки пројавиле интерес за соработка со Пошта

До крајот на месецот банките кои изразија интерес да го вршат платниот промет во единиците на Пошта треба да...

Годинава нема К-15?

Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но...
- Advertisement -

Министерството за финансии за наредната недела закажа аукција на државни хартии од вредност во износ од 700.000.000 денари односно 11,3 милиони евра.

Официјалните информации велат дека се во пад градежништвото и индустријата, додека бизнис секторот мака мачи за да опстане. Експертската јавност континуирано алармира за фактот дека градежништвото, кое е основна гранка и повлекува многу други во државата, е во очаен пад повеќе од една година и дека тоа во голема мера влијае на слабиот економски раст.

Исто така голем дел од финансиските институции неколку пати направија надолна корекција на растот на БДП од Светска Банка со ММФ и Европската комисија. Моментално економистите предупредуваат и на глобални негативни влијанија во економијата кои секако дека ќе имаат ефект и на онака слабата македонска економија. Според многу критичари Владата потфрли во економски политики додека долгот енормно расте што според нив ја води државата кон еден опасен пат на економски план.

Latest News

Грчката грaница остaнува зaтворена за македонските граѓани

Грција донесе одлука границите да останат затворени за граѓани oд трети земји, пишува „Новости“. И, по 1 октомври, Грција нема...

Старо-новиот министер за зaраза и cмрт, Филипче од стартот на пaндемијата, ја направи Македонија лидер на листите во регионот и Европа по црна статистика

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма продолжи со кажување на ноторни лaги, како што тоа...

Боки 13 примен во болницa поради kpварење

Бојан Јовановски е повторно во болницa поради влошенa здравствена состојба, дознава „Република“ од болнички извори. Тој се наоѓа во Градската болница Св. Наум Охридски...

Крузер од Малта со зapaзен екипаж плови низ грчките острови

Дванаесет членови на екипажот на крузерот со повеќе од 1.500 луѓе кои ги обиколија грчките острови беа тестирани на вирyсот кoрона и беа изолирaни...

(Видео) Ѓоковиќ цeнзуриран: Дpcко прeкината прес конференцијата на најдобриот светски тенисер

Најдобриот светски тенисер во моментов, Новак Ѓоковиќ, кој се подготвува за својот прв меч на „Ролан Гарос“ денеска беше нeпријатно изненаден, откако неговата редовна...

More Articles Like This