ЕКСКЛУЗИВНА СНИМКА: Како Путин се раздели од патријархот Иринеј кој му врачи и подарок

  • January 18, 2019
  • Коментари

Српскиот патријарх Иринеј му подари на рускиот претседател Владимир Путин икона на Свети Сава.

На ексклузивната снимка на Спутњик може да се види како патријархот му ја подарува на Путин икона на Свети Сава, по што рускиот претседател се прекрсти и ја бакна иконата.

Предходно Путин и Вучиќ во храмот Свети Сава симболично ставија коцки во боите на државните знамиња во мозаикот кои го изработуваат уметниците од Русија.

Путин по прошетката на храмот на кратко им се заблагодари на граѓаните кои во голем број дојдоа да го поздрават.

Претходно «
Следно »