August 13, 2020, 8:53 am

„ЕКСОН МОБИЛ“ ИЗЛЕГУВА ОД ПАРТЕРНСТВО СО „РОСЊЕФТ“: Најголемата американска нафтена компанија принудена да ја напушти Русија

Поврзано

Гутереш: Koнфликтитe во cвeтoт мopa итнo да пpeкинaт

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека конфликтите во светот мора итно да запрат, затоа што пандемијата не...

Популацијата на слонови во Кенија конечно со позитивен раст

Популацијата на слонови во Кенија се има дуплирано од 1989 до денес, изјави Министерот за Туризам Наџиб Балала. На светскиот...

Во САД нaд 165 илjaди cmpтни cлyчaи од Koвид-19

Во САД Се регистрирани најмалку 5.171.343 потврдени случаи на заболени со новиот коронавирус, а најмалку 165.328 лица починале како...
- Advertisement -

Американската компанија „Ексон Мобил“ во која прв човек беше државниот секретар на САД Рекс Тилерсон, во годишниот извештај на крајот на годинита донела одлука да излезе од заедничкиот договор со „Росњефт“ поради санкциите кои САД и ЕУ ги воведоа на рускиот енергетски сектор

„Компанијата очекува дека во 2018. година ќе започне со процедура за излез од заедничкото претпријатие со ‘Росњефт’. Одлуката за излез доведе до губиток во износ од 0.2 милијарди долари по уплатата на данокот“, се наведува во извештајот.

Портпаролот на рускиот нафтен гигант Михаил Леонтјев соопшти дека оваа одлука е очекувана.

„Тоа за жал, е очекувано поради санкциите. ‘Ексон Мобил’ беше принуден на ова“, рече тој.

„Росњефт“ и „Ексон Мобил“ во 2011. година потпишаа договор за стратешко партнерство во Русија, САД и трети држави. Договорот предвидува геолошки истражувања и експлоатација на три локации во Карското море и една во Црното море. Удделот на „Росњефт“ во проекти изнесува 66.7%, а на „Ескон Мобил“ 33.3%.

Latest News

Нејмар пpoглaceн за нaјдoбap играч на нaтпpeвapoт Аталанта – ПСЖ

Напаѓачот на ПСЖ, Нејмар беше прогласен за најдобар играч на синоќешниот натпревар во четвртфиналето во Лигата на шампионите против...

Гутереш: Koнфликтитe во cвeтoт мopa итнo да пpeкинaт

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека конфликтите во светот мора итно да запрат, затоа што пандемијата не само што е закана за...

Популацијата на слонови во Кенија конечно со позитивен раст

Популацијата на слонови во Кенија се има дуплирано од 1989 до денес, изјави Министерот за Туризам Наџиб Балала. На светскиот ден за заштита на слонови,...

За вpeмe на нeмиpитe во Бeлopycиja, пoчинa yштe eдeн дeмoнcтpaнт

Илјадници Белоруси протестираа синоќа во Минск и други градови четврта вечер по ред, поради резултатите од претседателските избори, за кои, според нив, биле украдени...

Македонија со Зaeв тoнe ceкoј дeн во ceкоj пoглeд, нaд 12.000 зaрaзeни и пpoпaднaтa бaнкa

Македонија тоне со Зоран Заев секој ден во секој поглед. Бројот на заразени од корона надмина 12 илјади лица, 6 пати повеќе од прогнозите...

More Articles Like This