Експеримент на една доктоpkа дава одговор на прашањето дали мackите го отeжнуваат дишeњeто

Поврзано

Македонска ракометна репрезентативка позитивна на Koвид-19

Македонската ракометна репрезентативка Елена Ливриниќ, членка на Глорија Бузау, е позитивна на Ковид-19, пренесуваат романските медиуми. Ова е втор случај...

Рекорден пораст на бројот на нoвoзaрaзeни од Koвид-19 во Токио

Во Токио во изминатите 24 часа се пријавени 224 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен биланс од...

(Фото) Хаocот продолжува: Дeмонстрантите пред Националното собрание, блокиран сообраќајот во центарот на градот

По вчерашните протести поради најавата за евентуално повторно воведување на полицискиот час во Белград и демонстрациите што ескалираа пред...

Работите полека се враќаат во „нова нормала“ по пандемијата на коронавирусот, така што треба да внимаваме на мерките на безбедност и да продолжиме со животот. Но, светот навистина се промени и немаме друг избор освен да ја прифатиме промената.

На оние што не сакаат да носат маски затоа што мислат дека вирусот повеќе не претставува закана или сметаат дека маската не ги штити, или класичната реченица: „Не можам да дишам со маска“, една докторка има нешто да им каже.

Д-р Меган Хол спроведе експеримент со носење 4 различни маски во период од пет минути за да види како влијаат врз нејзиниот ритам на срцето и нивото на кислород и резултатите ги сподели на својот фејсбук-профил.

– Здраво, пријатели! Наидов на многу постови и ги слушам луѓето како се жалат дека не можат да дишат со маската или не сакаат да ја носат затоа што „нивоата на кислород драматично опаѓаат кога се носи маска“.

Затоа направив мал експеримент. Подолу се четири сценарија. Секоја маска ја носев во период од 5 минути и ја проверував сатурацијата на кислород заедно со oтчукувањата на срцето користејќи неинвазивен уред. Имајте на ум дека пред експериментот носев хируршка маска цели пет часа.

Hi friends! I have seen numerous posts and heard people complain they “can’t breathe with a mask on” or they won’t wear…

Julkaissut Megan Hall Maanantaina 22. kesäkuuta 2020

Резултатите

Без маска: 98 отсто, отчукувања на срцето 64
Хируршка маска: 98 отсто, отчукувања на срцето 68
Н95 маска: 99 отсто, отчукувања на срцето 69
Н95 плус хируршка маска (вака здравствените работници ги носат маските): 99 отсто, отчукувања на срцето 69.

Нема значителна промена во кое било сценарио.

Носењето маски е контроверзно во текот на целата пандемија и сега станува уште поконтроверзно. Кружат многу митови, а еден од најчестите е дека ако се носат долго време, маските го отежнуваат дишењето. Сепак, хирурзите и другите здравствени работници постојано носат заштитни маски, особено Н95, и тоа подолг временски период.

Извор: Bored Panda
Фото: Facebook

Актуелно

(Видео) Боки 13 потврди дека поднел кpивични пpoтив политичари од власта – Единствено ќе ме cпpeчaт доколку ме лишaт од живoт

Со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, Боки 13 од Шутка потврди дека кривичните...

Во Македонија може да биде следен и прислушкуван секој

  Ексклузивно за Инфомакс, во емисијата „Без цензура“ гостуваше Љупчо Палевски модерен македонски дисидент и борец за Македонија. Палевски е човекот кој ја разоткри...

Заев веќе ги пакува куферите, ВМРО-ДПМНЕ води во речиси сите изборни единици

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од правниот и политички систем. Анкетата на...

Нова аудио бомба за Заев, се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов правел криминал во второстепена комисја за јавни набавки

На социјалната мрежа „ЈуТјуб“ се појавија нови аудио снимки, на кои се слуша гласот на Зоран Заев како разговара со непознат соговорник, а во...

(Аудио) Заев со „лажната“ Грета Тунберг зборува за Макрон, мигрантите, мариxуана

Руските пранкери Вовани Лексус на својот Јутјуб канал го објавија разговорот со лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара...

Повеќе вести