Експертите од НАСА тврдат: Месечината се намалува и има потpеси

Поврзано

(Видео) НЕОБИЧНО ПРИЈАТЕЛСТВО: Кучето Медо си донесе срнче од шумата

Верувале или не, нешто невидено се случи: кучето Медо донесе мало срнче во домот на Кире Радески, кој неколку...

ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН НЕ ОЧЕКУВА ВЕЧЕР: По 21 часот ќе можете да го погледнете зaмрaчyвaњeтo на Месечината

Помрачување на Месечината се случува кога Месечината е полна, а нејзината светлина е блокирана од сенката на Земјата. Тоа...

(ВИДЕО) ПРЕКРАСНА ГЛЕТКА: Делфини го разубавија брегот на Халкидики

Во Грција уживал и морскиот свет во периодот пред да се отворат плажите – камерите уловиле делфини како уживаат...

Месечината се тресе, а во текот на последите десет години внатрешноста се оладила и се собрала како суво грозје, заради тоа се намалува, покажуваат податоците од НАСА.

Карпите кои што претходно се распаднале оставиле траг на целата површина, а новите податоци на НАСА покажуваат дека и денес се слушуваат некои потреси во должина на расцепите. Исто така таа продолжува да се намалува.

Експертите, овој процес го споредуваат со начинот на кој што сувото грозје постепено создава линии додека се лади и се собира. За разлика од кожата на сувото грозје, кората од Месечината не може да се растегнува затоа што е кршлива и се распаѓа кога и да се случи нејзино намалување. До овој недостаток доаѓа кога кората се поместува и кога го турка едниот дел над другиот. Тогаш се формираат необични камења кои можат да се видат на нејзината површина. Тие се високи и долги со километри.

 

Новите истражувања се овозможени со креацијата на алгоритам кој ги обработил сеизмичките податоциод 1960-те и 1970-те години. Тоа помогнало во расветлувањето на процесот на потресување и сфаќањето од каде тие доаѓаат.

Откако податоците за локацијата се регенерирани и споредени со фотографиите кои ги направил лунарниот извиднички орбитер на НАСА во 2010-та година, утврдено е дека најмалку 8 потреси се предизвикани од поместувањето на плочите под Месечината, а не од удар на астероиди или некои други објаснувања. Ова потврдува дека Месечината сè уште доживува текстонска активност.

Експертите сметаат дека потресите и намалувањето се случуваат и денес, а фотографиите ги покажуваат неодамнешните движења – камењата на површината од Месечината.

Инструментите кои ги ославил Аполо 11, од 1969-та до 1977-та година, забележале 28 потреси. Потресите се случувале кога Месечината била на најоддалечената точка од Земјата затоа што Земјината гравитација ја оштетува кората на Месечината.

Експертите се надеваат дека сега ќе се вратат на Месечината и ќе откријат каква е ситуацијата денес.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести