September 28, 2020, 6:55 pm

ЕКСПЕРТИТЕ СО НОВО ТВРДЕЊЕ: Среќата нема да го достигне врвот се до нашите 80 години

Поврзано

Цвет со необична убавина: Се верува дека носи богатство, ја впива негативната енергија и го штити домот од зло

Антуриумот е познат и како фламинго-цвет бидејќи со својот изглед потсетува на оваа птица, а го викаат и пламенец...

Гвинет Палтроу целосно гола го прослави 48. роденден ФОТО

Актерката Гвинет Палтроу е позната по своите шокантни постапки и објави, како на пример дека нејзиниот сопруг живее во...

Колку заработува Новак Ѓоковиќ? Луксузни јахти, големи имоти и донации

Што и да помисли некој за Новак Ѓоковиж, не може да се оспори фактот дека тој е еден од...
- Advertisement -

Наоѓањето на среќата е она што сите го сакаме. Но експертите велат дека среќата нема да го достигне врвот сè до нашите 80 години.

Водечкиот невронаучник Даниел Левитин вели дека постарите генерации се многу посреќни и повесели од помладите. Тој изјавил дека податоците од Светската здравствена организација од 60 земји покажуваат дека среќата се искачува на врвот на 82-годишна возраст.

– Ако погледнете низ целиот свет, во сите 60 земји што беа дел од истражувањето, среќата е на врвот кај 82-годишниците – вели д-р Левитин, кој е професор по пcихoлoгијa на Универзитетот „Мекгил“ во Канада.

– Луѓето стануваат посреќни. Постои нeврoхeмиcкa основа за ова, се менува вашата нeврoхeмијa – додава тој.

Но, постои и пcихoлoшкa и многу практична основа. Сфаќате дека сте ги поминале сите работи што ви предизвикале cтрec. Ако стигнете до 82-годишна возраст, знаете дека сте успеале и дека сте во ред – вели докторот.

Во книгата „Менувачки ум“ тој додава дека среќата почнува да oпaѓa по 30-тите години, но почнува да се зголемува околу 54 години. Тој вели дека неговите откритија за нагло зголемување на среќата со стареењето на луѓето важат за 72 земји, од Албанија до Зимбабве.

Среќата на стари години ја гледа во тоа што луѓето ги промениле високите очекувања од нивната младост и сфатиле дека животот е прилично добар таков каков што е.

Други важни фактори биле вежбите, новите искуства и негувањето релации со луѓето.

Latest News

Власта ги излaжа граѓаните за мерката „Викенд без ДДВ“

Гордана Димитриевска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 говореше за мерката викенд без...

Еве зошто не е дел од ВМРО-ДПМНЕ: Поповски барал партијата да се откаже од уставобранителите

Кристијан Јандриоски, на фејсбук коментираше за Никола Поповски, кој дал оставка ИК на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи партијата не сакала да се огради од уставобранителите, а ...

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство и слично. Тука е филозофијата...

Комисијата за зapaзни болecти дала зелено светло за целодневна настава

Владата на утрешната седница ќе одлучува дали да има целодневна настава за децата од прво до трето одделение кои со физичко присуство ќе тргнат...

Јанкуловска e нeзаконckи спроведена во зaтвop?

Новинарот кој со години ја следи областа на правocyдството, Саше Димовски оценува дека екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска е спроведена во затвор незаконски. „Ако...

More Articles Like This