Експерти предупредуваат: Ајфон12 може да биде опacен по здравјето

Поврзано

Гугл со нова практична алатка за своите корисници

Минатата недела Гуле ја претстави првата „прва“ верзија на оперативниот систем Андроид 12, наменета за програмерите, чија прва бета...

Фејсбук го најави својот прв паметен часовник

Компанијата Фејсбук вложува во развој на паметни уреди, а првиот геџет, конкретно паметен часовник, се очекува да пристигне на...

(Фото) Coнoт нa ceкoj хaкep: Лaптoп co ceдyм мoнитopи кoи тeжи нeвepojaтни 12 килoгpaми

Овој необичен лаптоп е тежок 12 килограми и има дури 7 монитори. Компанија под името Expanscape го претстави својот „чудовиштен“...
- Advertisement -

Ајфон 12 може да биде опасен за здравјето на луѓето кои имаат инсталирано пејсмејкери или дефибрилатори, доколку се најде премногу близу до овие уреди.

Сите модели на Ајфон 12 мора да се чуваат на безбедно растојание од пејсмејкерот и дефибрилатор, објави компанијата Епл, пренесуваат американските медиуми.

Ајфон, како полначите Magseif, содржат магнети и компоненти кои емитуваат електромагнетно поле. Овие магнети можат да влијаат на работата на медицинските помагала .

„Иако Ајфон 12 има повеќе магнети од претходните модели, тие не треба да претставуваат поголем ризик за магнетни пречки во медицинските уреди“, рече „Епл“.

Според компанијата, медицинските помагала, како што се вградени пејсмејкери или дефибрилатори, може да содржат сензори кои се под влијание на магнети и радио бранови кога се во близок контакт.

„За да избегнете потенцијални уреди за интеракција, држете ги уредите оддалечени најмалку 15 инчи или 30 сантиметри кога станува збор за безжично полнење. Консултирајте се со вашиот лекар за специфични упатства. Ако се сомневате дека „iPhone“ или „Magsef“ влијаат на вашите медицински помагала, „престанете да ги користите производите„ iPhone “и„ Magsef ““, рече „Епл“.

Објавата на „Епл“ следеше по научна студија објавена неодамна во списанието „Ритам на срцето“, во која се тврди дека магнетите во „Ајфон 12“ можат да ја запрат работата на одредени дефибрилатори, кога телефонот ќе се држи директно над него, на левата страна на градите.
Икона за апликација Твитер на екранот на таблетот

Иако ефектот врз дефибрилаторот постоел во неколку позиции каде што бил поставен „iPhone“, студијата е направена само на еден пациент.

Компанијата што произведува дефибрилатори изјави дека „кога се користат според упатствата“, дефибрилаторите немаат ништо против работата на паметните телефони . Како што додадоа, тоа не беше случај во научната студија.

Сепак, производителот на дефибрилатори, како и научната студија и самиот „Apple“ препорачуваат „iPhone 12“ да се чува на безбедно растојание од медицинските помагала од најмалку 15 сантиметри.

Latest News

Пронајден мpтoв: Пронајдено тeлотo на фудбалската ѕвезда која иcчезна во саботата

Поранешниот млад фудбалски репрезентативец на Уругвај, Франко Акоста кој исчезна во саботата денес е пронајден мртов. Поранешниот напаѓач на Виљреал...

More Articles Like This