ЕКСПЛОЗИЈА ВО БРИСЕЛ: Еден загинат, седум повредени

Поврзано

НОВА СТУДИЈА: Медицински персонал зaрaзeн од кoрoнaвиpyc развил привремен имyнитeт

Лицата заболени со лесна форма на Ковид-19 се имуни на повторна инфекција барем на краток рок, потврди францускиот институт...

ДОБРИ ВЕСТИ: Шпанија го намали вкупниот број на пoчинaти од Koвид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале скоро 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти...

ВО ИТАЛИЈА СЀ УШТЕ KPИТИЧНО: Бројот на пoчинaти речиси се дуплирал за еден ден

Бројот на пoчинaти од коронавирус во Италија денеска пораснал за 92, што е значително повеќе во однос на 50,...

Едно лице загинало а седум се повредени, меѓу кои три тешко, во експлозија што се случила вчера во станбена зграда во белгиската престолнина Брисел, најверојатно поради истекување на гас за домаќинство, соопшти бриселското државно обвинителство.

Briisel-640x360

– Жителите на две згради биле жртви на експлозија по којашто избувнал пожар. Седум лица се примени во две болници. Три се тешко повредени, меѓу нив и двегодишно дете и петнаесетгодишник. Во текот на вечерта во урнатините е пронајдено тело на маж. Идентификувањето сé уште не е извршено – се наведува во соопштението на обвинителството.

Началникот на општината во којашто е квартот Сен Жил, каде што се случила несреќата, Шарл Пике,за белгиските телевизиски мрежи „РТЛ“ и „РТБЕ“ изјави дека „најверојатно станува збор за несреќен случај поврзан со истекување на гас“.

На 22 март, 2016 година Брисел беше цел на најкрвавите напади во својата историја кога беа убиени 32 лица, а 320 ранети во два синхронизирани напади на аеродромот и во подземната железница.


Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести